Tenofovir

TenofovirTenofovir je liek, ktorý sa používa na liečbu infekcií HIV alebo HBV. Patrí do skupiny chemoterapeutiká a jeho účinnou látkou je tenofovir dizoproxil.

Princíp lieku Tenofovir


Tenofovir je tzv. nukleotidový inhibítor reverznej transkriptázy a účinkuje zasahovaním do normálnej činnosti enzýmov (u HIV reverznej transkriptázy, u hepatitídy B (žltačka B) polymerázy DNA), ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa vírusy mohli rozmnožovať.

Využitie

Využíva sa v liečbe niektorých foriem infekcie HIV a infekcie HBV vírusom. Liek sa pomerne často podáva v kombinácii s ďalšími antivírusovými liekmi.

AIDS je všetkým známe ochorenie prejavujúce sa postupným zlyhaním imunitného systému, čo môže viesť až k smrti. Toto ochorenie zapríčiňuje infekcia vírusom HIV.

Hepatitída B je ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Príčinou je nákaza vírusom HBV.

Ochorenie sa najčastejšie prejavuje ako tráviace ťažkosti (nechutenstvo, vracanie, hnačka), žltačka a oslabená imunita.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 245 miligramov. Presná dávka je vždy individuálna, stanovuje ju ošetrujúci lekár a bez jeho odporúčania sa liek nesmie užívať.

No odporúčaná dávka pre dospelých a dospievajúcich vo veku od 12 rokov do menej ako 18 rokov s telesnou hmotnosťou najmenej 35 kg je 1 tableta denne. Tableta sa užíva po jedle a zapije sa dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže pri pravidelnom podávaní spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (hnačka, vracanie, nevoľnosť), únavu, pocit slabosti, bolesti hlavy, závraty, motanie hlavy, kožné vyrážky, nechutenstvo a ďalšie.

Pomerne často bolo pri terapii pozorované zvýšenie pečeňových testov, zhoršenie funkcie obličiek a vzácne aj ich zlyhanie.

Zriedkavo môže liek spôsobiť aj laktátovú acidózu (nadbytok kyseliny mliečnej v krvi), ktorá sa prejavuje ako hlboké, rýchle dýchanie, ospalosť a tráviace ťažkosti. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button