Talopam

TalopamTalopam je liek patriaci do skupiny antiepileptík a jeho účinnou látkou je zlúčenina topiramát.

Princíp lieku Talopam


Topiramát komplexným mechanizmom pôsobí na mozog a receptory nervových buniek, pomáha stabilizovať membrány neurónov a tým znižuje ich dráždivosť.

Okrem toho ovplyvňuje aj mozgové neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny ovplyvňujúce prenos nervových vzruchov medzi nervovými bunkami.

Topiramát najmä posilňuje vplyv tlmivého neurotransmiteru GABA (kyselina gama-aminomaslová).

Využitie

Tento liek sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov u dospelých a detí starších ako 6 rokov.

Niekedy je podávaný samostatne, inokedy v kombinácii s inými antiepileptikami na liečbu epileptických záchvatov u dospelých a detí starších ako 2 roky, na prevenciu migrenóznych bolestí hlavy u dospelých.

Podávanie

Dávkovanie preparátu sa musí vždy riadiť odporúčaním ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia nesmie byť liek užívať.

Je vyrábaný vo forme tabliet o sile 25-100 miligramov. Presné dávkovanie záleží na stave konkrétneho pacienta a indikácií podávania, cieľová bežná denná dávka dospelého človeka sa väčšinou pohybuje medzi 100-200 miligramami.

Talopam môžete užívať s jedlom alebo bez neho. Kým pacient užíva daný liek, mal by piť počas dňa množstvo tekutín, aby predišiel tvorbe obličkových kameňov. Tablety Talopamu sa prehĺtajú celé. Tablety by sa nemali žuť, pretože majú horkú chuť.

Ak pacient zabudne užiť dávku, mal by si ju vziať hneď, ako si spomenie. Avšak, ak je takmer čas na ďalšiu dávku, je vhodné vynechať chýbajúcu dávku a pokračovať ako zvyčajne.

Nesmie sa užívať dvojnásobná dávka (dve dávky súčasne), aby sa nahradila vynechaná dávka.

Počas užívania Talopamu je zakázané konzumovať alkohol. Počas liečby sa môžu objaviť závraty, únava a problémy so zrakom.

Pacient by nemal obsluhovať vozidlá a nepoužívať žiadne nástroje ani neobsluhovať stroje bez toho, aby sa poradil so svojím lekárom.

Nevýhody

Talopam môže ovplyvňovať pozornosť a pôsobiť tlmivo.

Pomerne často spôsobuje zmenu chuti do jedla (zvýšenie, alebo zníženie), svalovú slabosť, motanie hlavy, zmeny nálad, nervozitu, poruchy spánku, poruchy citlivosti a poruchy videnia (napríklad dvojité videnie).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button