Vyliec.sk > Liek > Starlix

Starlix

StarlixStarlix je liek zo skupiny perorálnych antidiabetík, čo sú lieky určené na terapiu cukrovky. Jeho účinnou zložkou je nateglinid.


Princíp lieku Starlix

Nateglinid pôsobí stimulačne na bunky pankreasu a zvyšuje tvorbu a uvoľňovanie inzulínu. Účinok nastupuje zvyčajne do 30 minút od podania a vedie k poklesu koncentrácie krvného cukru.

Využitie

Hlavné využitie lieku je pri liečbe cukrovky 2. typu. Starlix nie je liek prvej voľby a skôr sa hodí do kombinácie s inými perorálnymi antidiabetikami, keď jeho efekt nestačí a pacient má stále príliš vysoké glykémie (hladiny cukru v krvi).

Podávanie

Starlix sa vyrába v podobe tabliet o sile 60-180 miligramov. Dávkovanie plne závisí na odporúčaní lekára, bez ktorého vedomia by sa liek v žiadnom prípade nemal užívať. Odporúčaná počiatočná dávka u dospelého človeka je 1 tableta o sile 60 miligramov 3x denne podaná pred každým väčším jedlom. Táto dávka sa potom môže zvýšiť na 120 mg trikrát denne.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Odporúčaná maximálna denná dávka je 180 mg trikrát denne. Nateglinid sa užíva 1 až 30 minút pred jedlom (zvyčajne raňajky, obed a večera).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Starlix môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Jedným z najčastejších nežiaducich účinkov je hypoglykémia, ktorá nie je charakteristická len pre tento liek, ale pre celú skupinu liekov na cukrovku. Medzi príznaky tejto choroby patrí potenie, tras, závraty, zvýšená chuť do jedla, palpitácie, nevoľnosť, únava a slabosť.

Ak sa na pacientovi prejavia tieto príznaky, je nutné pod dohľadom lekára znížiť dávky podávaných liekov. Okrem toho liek môže spôsobiť tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zápcha, hnačkabolesť brucha) a zvýšenie pečeňových testov. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorý je však zriedkavá.

Liek nie je vhodný na liečbu pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov. Taktiež tento liek nie je odporúčaný dojčiacim ani tehotným ženám. Okrem toho nie je bezpečný pre pacientov so závažným ochorením pečene. Počas liečby Starlixom je nutné nepiť alkoholické nápoje. Liek dokáže znížiť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.