Starcrest

StarcrestStarcrest je novší liek radiaci sa do skupiny statíny. To sú lieky na vysoký cholesterol. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinnou zložkou rosuvastatín.

Princíp lieku Starcrest


Rosuvastatín pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a bráni procesu aterosklerózy.

V krvi sa nachádzajú rôzne typy cholesterolu – „zlý“ cholesterol (LDL-C) a „dobrý“ cholesterol (HDL-C). Starcrest redukuje množstvo „zlého“ cholesterolu a zvyšuje množstvo „dobrého“ cholesterolu.

Využitie

Starcrest má veľmi široké využitie. Prioritnou funkciou je liečba pacientov s vysokým cholesterolom v krvi.

Okrem toho jeho využitie nájdeme a u pacientov s ochorením srdca, s anginou pectoris, pacientom po infarktoch mozgových príhodách, chorým s ischemickou chorobou dolných končatín a mnohým ďalším.

U väčšiny osôb cholesterol neovplyvňuje to, ako sa človek cíti, pretože sa neprejavuje žiadnymi príznakmi. Avšak pokiaľ nezačne liečba včas, môžu sa tuky hromadiť v stenách krvných ciev a tým spôsobiť ich zúženie.

Niekedy sa môžu tieto krvné cievy zablokovať, čo spôsobí prerušenie prívodu krvi do srdca alebo mozgu a môže dôjsť k srdcovej príhode alebo k mŕtvici.

Ak korigujete hladinu cholesterolu, môžete znížiť riziko vzniku srdcovej príhody alebo mŕtvice alebo súvisiacich zdravotných problémov.

Podávanie

Dávkovanie záleží na odporúčaní lekára, bez ktorého vedomia by sa preparát nemal užívať. Liek existuje vo forme tabliet o sile 5-40 miligramov a najčastejšie používaná dávka pre dospelého človeka je 10-20 miligramov denne.

Okrem toho s liečbou týmto liekom je vhodné dodržiavať diétu a program cvičení, ktorú doktor pacientovi nariadil.

Aj keď máte hladinu cholesterolu na správnej úrovni, musíte v užívaní rosuvastatínu pokračovať, pretože bráni opätovnému zvýšeniu tejto hladiny.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Starcrest môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže ich užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení preparátu mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúce sa pri poškodení svalov) v krvi.

Ak sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, potom je nutné vyšetriť kreatínkinázu ihneď. Okrem toho nie sú vylúčené bežné tráviace problémy.

Liek nesmú užívať dojčiace ani tehotné ženy.

Okrem toho nie je vhodný pacientom mladším ako 10 rokov. Počas liečby je zakázané piť alkoholické nápoje.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button