Septanazal

SeptanazalSeptanazal je voľne predajný preparát, ktorý je často používaný pri infekciách dutiny nosnej. Účinnou zložkou sú zlúčeniny xylometazolín (presnejšie xylometazolíniumchlorid) a dexpantenol.

Princíp preparátu Septanazal


Xylometazolín môžeme označiť ako dekongestant (dekongescens), čo znamená, že znižuje opuch slizníc.

Xylometazolín účinkuje po lokálnej aplikácii na cievy v sliznici, spôsobí ich zúženie a to postupne vedie k stlmeniu opuchu.

Pri častých opakovaných aplikáciách efekt zlúčeniny postupne klesá. Dexpanthenol urýchľuje regeneráciu slizníc.

Využitie

Septanazal najčastejšie užívame pri pocite upchatého nosa, ktorý je spôsobený opuchom nosovej sliznice.

Najčastejšími indikáciami je infekčná nádcha, alergická nádcha a zápal prínosových dutín (sinusitída).

Ďalej sa používa na podporu hojenia poranení sliznice, na úľavu pri nealergickom zápale sliznice nosa (vazomotorická nádcha) a na liečbu sťaženého dýchania nosom po operáciách nosa.

Podávanie

Vyrába sa v podobe roztoku, ktorý sa do nosa vstrekuje pomocou špeciálneho aplikátora. Zvyčajná dávka je jeden vstrek do oboch nosných dierok niekoľkokrát denne, neodporúča sa však použiť preparát viac ako trikrát za deň.

Častejšie užívanie znižuje efekt prípravku a naopak zvyšuje výskyt vedľajších účinkov.

Dávkovanie je závislé od individuálnej citlivosti a odpovede na liečbu. Nepoužívajte tento liek dlhšie ako 7 dní. Opätovné použitie je možné až po niekoľko dňovej prestávke.

Nevýhody

Zvyčajne nemá žiadne výrazné vedľajšie účinky okrem ľahkého pálenia v nose po aplikácii. Pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k vysušeniu nosnej sliznice a rastie riziko krvácania z nosa.

Veľmi zriedkavo môže xylometazolín vstrebaný do krvi u používateľa vyvolať bolesti hlavy, búšenie srdca.

Súbežné používanie Septanazal spreja pre dospelých s niektorými liekmi na liečbu depresie (inhibítory monoaminooxidázy tranylcypromínového typu alebo tricyklické antidepresíva), ako aj s liekmi zvyšujúcimi tlak krvi môže viesť k zvýšeniu tlaku krvi v dôsledku účinkov týchto látok na srdcovocievne funkcie.

Súbežné používanie lieku s niektorými inými liekmi proti chrípke alebo liekov na kašeľ a prechladnutie obsahujúce sympatomimetiká (lieky, ktoré sa používajú na liečbu upchatého nosa ako pseudoefedrín, efedrín, fenylefrín, oxymetazolín, xylometazolín, tramazolín, nafazolín, tuaminoheptán) môže zvýšiť riziko nežiaducich účinkov na srdcovocievny systém a centrálny nervový systém.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button