Sandomigran

SandomigranSandomigran je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu chronických bolestí hlavy. Patrí do skupiny antimigreniká, antiserotoniká a jeho účinnou látkou je pizotifén.

Princíp lieku Sandomigran


Pizotifén pôsobí na centrálnu nervovú sústavu a tlmí niektoré neurotransmitery v mozgu (látky prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami) ako sú histamín, tryptamín a serotonín. Tie zodpovedajú za vznik cievnych bolestí hlavy.

Liek je vhodný na profylaktickú (na prevenciu) liečbu migrény, pretože znižuje častosť výskytu migrenóznych záchvatov.

Využitie

Sandomigran sa používa na profylaktickú liečbu opakujúcich sa migrén alebo migrenóznych neuralgií. Taktiež jeho využitie nájdeme aj pri liečbe cluster headache.

Liek nie je účinný pri zmiernení migrenózneho záchvatu, ak sa už začal. Je totiž účinný ako prevencia rozvoja akútnych záchvatov bolestí hlavy.

Podávanie

Sandomigran sa vyrába v podobe tabliet o sile 0,5 miligramu. Bežná počiatočná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta denne (0,5 mg denne).

Táto dávka sa potom zvyšuje na bežnú udržiavaciu dávku 3 tablety denne (1,5 miligramu denne). Dávka je rozdelená na čiastkové dávky alebo sa užíva jednorazovo večer.

V prípadoch, keď odpoveď na liek nie je primeraná, lekár môže zvýšiť dennú dávku na 3 až 4,5 mg (6 – 9 tabliet), ktoré sa užívajú v troch čiastkových dávkach.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sandomigran môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria zvýšenie chuti do jedenia a zvýšenie telesnej hmotnosti.

Menej často môže spôsobiť ospalosť, únavu, závraty, suchosť v ústach, nutkanie na vracanie, ale aj zápchu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky sú vyrážkysvrbenie kože, žihľavkaopuch tváre, jazyka alebo hltana.

Liek nie je určený pre pacientov, ktorí sú mladší ako 2 roky. Okrem toho liek nesmú užívať dojčiace ženy.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button