Rosucard

RosucardRosucard je pomerne nový liek radiaci sa do skupiny statínov, t.j medzi lieky na vysoký cholesterol. Pravdepodobne prakticky nenájdeme interne liečeného pacienta, ktorý by dlhodobo neužíval niektorý liek zo statínov.

Princíp


Účinnou látkou preparátu je zlúčenina rosuvastatín.

Pomáha blokovať tvorbu cholesterolu, tým znižuje jeho hladinu v krvi a zabraňuje procesu aterosklerózy.

Využitie

Použitie je veľmi široké. Liek podávame nielen pri vysokom cholesterole ale aj pacientom s ischemickou chorobou srdca vrátane anginy pectoris, pacientom po infarktoch a ischemických mozgových príhodách, pacientom s ischemickou chorobou dolných končatín a mnoho ďalším.

Podávanie

Záleží na odporúčaniach lekára. Väčšinou sa podáva jedna tableta denne v množstve 10 až 20 mg, len veľmi výnimočne sa podáva u rizikových pacientov 40 mg.

Nevýhody

Rosucard môže spôsobiť zvýšenie pečeňových testov a u malého percenta pacientov môže jeho užívanie vyvolať bolesti svalov a vzácne aj nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z tohto dôvodu by sa po nasadení Rosucardu mali pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov vyšetriť pečeňové testy a koncentrácia kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

Pokiaľ sa po nasadení lieku objavia bolesti svalov, je nutné vyšetriť kreatínkinázu ihneď. Prípravok nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rosucard

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button