Vyliec.sk > Liek > Propanorm

Propanorm

PropanormPropanorm je liek, ktorý patrí medzi antiarytmiká, čo sú lieky proti poruchám srdcového rytmu. Účinnou látkou preparátu je zlúčenina propafenón.


Princíp lieku Propanorm

Propanorm účinkuje na bunky srdcového svalu a blokuje na nich iónové kanály pre sodíkové ióny. Tým sa mení elektrický potenciál srdcových buniek, stabilizuje ich cytoplazmatická membrána a to znižuje riziko vzniku porúch rytmu.

Použitie

Propanorm sa využíva v liečbe množstva porúch krvného rytmu a v prevencii ich návratu. Príkladom sú arytmie spojené s rýchlym srdcovým rytmom ako je flutter predsiení, fibrilácia predsiení, AVRT a AVNRT. Propafenónu dávame pri chronickom užívaní a tento liek má prednosť pred amiodarónom (ďalšie obľúbené antiarytmikum) u pacientov s dobrou funkciou ľavej komory srdca (podľa ECHO).

Podávanie

Propanorm sa vyrába v podobe tabliet 150 a 300 miligramov. Dávkovanie je prísne individuálne a záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Bežná dávka u dospelého sú 2-3 tablety o sile 150 miligramov denne.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Tablety sa prehĺtajú celé, s menším množstvom vody a po jedle. Dávka môže byť v niektorých prípadoch navýšená a maximálna denná dávka sa pohybuje okolo 600-900 miligramov (tejto dávky však u väčšiny pacientov ani zďaleka nedosahujeme).

Okrem tabliet existuje Propanorm aj v podobe vodného roztoku, ktorý sa podáva pri akútnych poruchách rytmu ako intravenózna infúzia.

V tehotenstve, najmä v prvých troch mesiacoch, sa môže preparát užívať len v obzvlášť závažných prípadoch. Daný liek sa môže použiť u dojčiacich matiek len s mimoriadnou opatrnosťou.

Liek môže spôsobiť rozmazané videnie, závrat a zníženie krvného tlaku a tým spomaliť rýchlosť reakcie a znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Tento stav je výrazný najmä na začiatku liečby, pri zmene dávkovania alebo pri prechode na iný liek a môže byť zosilnený súbežným požitím alkoholu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát môže mať pomerne veľa nežiaducich účinkov, čo je však typické pre väčšinu antiarytmík. Môže spôsobiť prílišné spomalenie srdcového rytmu, obzvlášť v kombinácii s inými liekmi (beta-blokátory, digoxín).

Veľmi zriedkavo môže liek spôsobiť vznik závažných poruchy krvného rytmu vrátane fibrilácie komôr a zástavy srdca. U niektorých ľudí došlo po nasadení lieku k zvýšeniu pečeňových testov a popisované boli aj rôzne alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.