Propanorm

PropanormPropanorm je liek, ktorý patrí medzi antiarytmiká, čo sú lieky proti poruchám srdcového rytmu. Účinnou látkou preparátu je zlúčenina propafenón.


Princíp lieku Propanorm

Propanorm účinkuje na bunky srdcového svalu a blokuje na nich iónové kanály pre sodíkové ióny. Tým sa mení elektrický potenciál srdcových buniek, stabilizuje ich cytoplazmatická membrána a to znižuje riziko vzniku porúch rytmu.

Použitie

Propanorm sa využíva v liečbe množstva porúch krvného rytmu a v prevencii ich návratu. Príkladom sú arytmie spojené s rýchlym srdcovým rytmom ako je flutter predsiení, fibrilácia predsiení, AVRT a AVNRT. Propafenónu dávame pri chronickom užívaní a tento liek má prednosť pred amiodarónom (ďalšie obľúbené antiarytmikum) u pacientov s dobrou funkciou ľavej komory srdca (podľa ECHO).

Podávanie

Propanorm sa vyrába v podobe tabliet 150 a 300 miligramov. Dávkovanie je prísne individuálne a záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Bežná dávka u dospelého sú 2-3 tablety o sile 150 miligramov denne.

Tablety sa prehĺtajú celé, s menším množstvom vody a po jedle. Dávka môže byť v niektorých prípadoch navýšená a maximálna denná dávka sa pohybuje okolo 600-900 miligramov (tejto dávky však u väčšiny pacientov ani zďaleka nedosahujeme).

Okrem tabliet existuje Propanorm aj v podobe vodného roztoku, ktorý sa podáva pri akútnych poruchách rytmu ako intravenózna infúzia.

V tehotenstve, najmä v prvých troch mesiacoch, sa môže preparát užívať len v obzvlášť závažných prípadoch. Daný liek sa môže použiť u dojčiacich matiek len s mimoriadnou opatrnosťou.

Liek môže spôsobiť rozmazané videnie, závrat a zníženie krvného tlaku a tým spomaliť rýchlosť reakcie a znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Tento stav je výrazný najmä na začiatku liečby, pri zmene dávkovania alebo pri prechode na iný liek a môže byť zosilnený súbežným požitím alkoholu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Preparát môže mať pomerne veľa nežiaducich účinkov, čo je však typické pre väčšinu antiarytmík. Môže spôsobiť prílišné spomalenie srdcového rytmu, obzvlášť v kombinácii s inými liekmi (beta-blokátory, digoxín).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Veľmi zriedkavo môže liek spôsobiť vznik závažných poruchy krvného rytmu vrátane fibrilácie komôr a zástavy srdca. U niektorých ľudí došlo po nasadení lieku k zvýšeniu pečeňových testov a popisované boli aj rôzne alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.