Parlazin

Parlazin

Parlazin je liek, ktorý sa radí do skupiny antihistaminík, čo sú jedny z liekov proti alergii. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina cetirizín.

Parlazin a jeho princíp


Cetirizín je látka, ktorá v organizme dokáže blokovať účinok látky známej ako histamín. Histamín je okrem iného veľmi dôležitý pre priebeh alergických reakcií a jeho vyradenie preto pôsobí protialergicky.

Využitie

Parlazin sa obvykle užíva nárazovo pri slabších alergických reakciách ako je alergická nádcha, alergický zápal spojiviek a žihľavka.

U silných reakcií ako je napríklad anafylaktický šok nie je preparát príliš účinný.

Podávanie

Parlazin môže byť predpísaný, ale je k dispozícii aj na voľný predaj. Deti vo veku od 6 do 12 rokov užívajú 5 mg dvakrát denne (jedna polovica tablety 2 × denne).

Dospelí a deti staršie ako 12 rokov užívajú 10 mg jedenkrát denne (1 tableta).

Na základe získaných údajov sa usudzuje, že nie je nutné u pacientov vyššieho veku s normálnou funkciou obličiek dávku znižovať.

Pacienti so stredne ťažkou až ťažkou poruchou funkcie obličiek musia byť pri užívaní lieku obozretní, pretože hlavnou cestou vylučovania cetirizínu sú obličky.

V prípade, že nie je možné použiť alternatívnu liečbu, dávky lieku musia byť upravené individuálne podľa funkcie obličiek.

Symptómy pozorované po predávkovaní cetirizínom sú spojené predovšetkým s účinkami na CNS alebo s javmi, ktoré by mohli naznačovať anticholinergný účinok.

Nežiaduce účinky hlásené po požití minimálne piatich odporúčaných denných dávok sú zmätenosť, hnačka, závraty, únava, bolesť hlavy, malátnosť, mydriáza, svrbenie, nervozita, sedácia, somnolencia, stupor, tachykardia, tras a močová retencia.

Pokiaľ dôjde k predávkovaniu, odporúča sa symptomatická alebo podporná liečba.

Nevýhody

Klinické štúdie preukázali, že cetirizín má pri odporúčanom dávkovaní mierne nežiaduce účinky na CNS vrátane somnolencie, únavy, závratov a bolestí hlavy.

V niektorých prípadoch bola hlásená paradoxná stimulácia CNS. Hoci je cetirizín selektívny antagonista periférnych H1 receptorov a relatívne nevykazuje anticholinergné pôsobenie, boli hlásené ojedinelé prípady ťažkostí s močením, poruchy akomodácie oka a pocit sucha v ústach.

Ďalej boli hlásené prípady abnormálnej funkcie pečene so zvýšenou hladinou pečeňových enzýmov sprevádzanú zvýšenou hladinou bilirubínu.

Tieto príznaky väčšinou odzneli po ukončení liečby cetirizínom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/parlazin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button