Panogastin
Panogastin je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina pantoprazol.
Princíp lieku Panogastin
Pantoprazol blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny.
Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.
Použitie
Panogastin a jemu podobné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy nám vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny.
Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, ťažšie zápaly pažeráka pri pálení záhy a Zollinger-Ellisonov syndróm.
Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočné infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.
Podávanie
Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. Väčšinou sa podáva jedna tableta denne o sile 40 miligramov.
Predtým sa odporúčalo podávanie večer, teraz sa skôr odporúča podávanie v ranných hodinách.
Tablety Panogastin sa majú prehltnúť celé (nesmú sa rozhrýzť alebo lámať) a zapiť pohárom vody.
Ak súčasne užíva pacient antibiotiká na zlikvidovanie infekcie Helicobacter pylori, má sa druhá tableta Panogastinu užiť pred večerou.
Nie sú známe žiadne účinky na schopnosť viesť motorové vozidlo a obsluhovať stroje pri užívaní daného lieku.
Avšak prítomnosť niektorých vedľajších účinkov ako závrat, neostré videnie, môže ovplyvniť schopnosť reakcie pacienta, čo môže znamenať zníženie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Panogastin má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti a zápcha.
Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. opuch tváre, jazyka a hrdla, ťažkosti s prehĺtaním, podráždenie pokožky, vyrážky alebo tvorenie vredov a žihľavka, ťažkosti s dýchaním, závraty so zvýšenou pulzovou frekvenciou a potením, bolesti hlavy, bolesti hornej časti dutiny brušnej, hnačka.
Menej časté vedľajšie účinky sú napr. závraty a poruchy videnia (neostré videnie), nauzea a zvracanie, alergické reakcie (svrbenie a vyrážka na koži).
Použité zdroje: základné zdroje textu