Palexia

PalexiaPalexia je liek určený na liečbu bolesti. Patrí medzi modernejšie opioidy  a jeho účinnou zložkou je zlúčenina tapentadol.

Palexia a jej princíp


Tapentadol je silný opioidný liek, ktorého chemická štruktúra je blízka zlúčenine tramadol.

Tapentadol pomerne silno pôsobí na opiátové receptory v mozgu a navyše ovplyvňuje neuromediátor noradrenalín (neuromediátory sú zlúčeniny v mozgu prenášajúce nervové vzruchy medzi bunkami).

Využitie

Preparát Palexia je určený na liečbu silnej bolesti. Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy, využiť sa však môže u bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Dávkovací režim má byť stanovený individuálne podľa intenzity bolesti, podľa predchádzajúcich skúsenosti s podobnými liekmi a možnosťou sledovať pacienta.

Odporúčaná počiatočná dávka preparátu Palexia je jedna 50 mg filmom obalená tableta tapentadolu po 4 až 6 hodinách.

V závislosti od intenzity bolesti a predchádzajúcich skúsenosti s analgetikami môže byť potrebné podať vyššiu počiatočnú dávku.

Prvý deň liečby je možné podať ďalšiu dávku už po jednej hodine od počiatočnej dávky, pokiaľ nedošlo k úľave od bolesti.

Dávka sa ďalej pod starostlivým dohľadom ošetrujúceho lekára individuálne upravuje na úroveň, ktorá zabezpečuje adekvátnu analgéziu pri minimálnych nežiaducich účinkoch.

Celková denná dávka vyššia ako 700 mg tapentadolu počas prvého dňa podávania a udržiavacia denná dávká vyššie ako 600 mg sa nehodnotila, a preto sa neodporúča.

Po náhlom vysadení tapentadolu by mohlo dôjsť k výskytu abstinenčných príznakov. U pacientov, ktorí nebudú potrebovať ďalšiu liečbu tapentadolem, sa odporúča postupné znižovanie dávky, aby sa zabránilo výskytu abstinenčných príznakov.

Nevýhody

Pomerne často boli pozorované vedľajšie účinky, ako je nechutenstvo, nevoľnosť, zápcha a vracanie.

Liečení ľudia si tiež viac sťažujú na svrbenie kože, epizódy sčervenania, bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu, ospalosť a zmeny nálad. Po podaní preparátu nemožno vylúčiť ani vznik alergickej reakcie.

Skúsenosti s predávkovaním tapentadolu u človeka sú veľmi obmedzené. Z predklinických údajov možno usudzovať, že pri intoxikácii tapentadolem možno očakávať rovnaké príznaky ako u iných centrálne pôsobiacich analgetík s pôsobením na μ-opioidné receptory.

V zásade tieto príznaky podľa klinického stavu zahŕňajú najmä miózu, vracanie, kardiovaskulárny kolaps, poruchy vedomia až kóma, kŕče a útlm dýchania až zástavu dychu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button