Padovel

PadovelPadovel je liek predpisovaný neurológmi, ktorý patrí medzi pomerne bežne používané antiparkinsoniká. Jeho účinné látky sú zlúčeniny levodopa, karbidopa a entakapon.

Padovel a jeho princíp


Levodopa (L-DOPA) je látka, ktorá je v ľudskom mozgu premieňaná na dopamín, ktorý chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Karbidopa má pomocný efekt. Dokáže totiž zablokovať enzým známy ako DOPA-dekarboxyláza, ktorý by inak levodopu premenil na dopamín ešte pred jej vstupom do mozgu. Dopamín sa do mozgu nedostáva a levodopa by preto bez karbidopy príliš dobre nefungovala. Entakapon je ďalší podporná látka.

Sám o sebe entakapon Parkinsonovú chorobu nerieši, avšak výrazne zlepšuje efekt levodopy.

Entakapon totiž vie zablokovať enzým známy ako COMT (katechol-O-metyltransferáza), ktorý v organizme premieňa levodopu na neúčinné metabolity. Zablokovanie COMT zlepšuje dostupnosť levodopy.

Využitie

Tento preparát je predpisovaný pacientom s Parkinsonovou chorobou.

Preparát vďaka kombinovanému efektu účinných látok významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.

Podávanie

Optimálna denná dávka musí byť u každého pacienta určená starostlivou titráciou levodopy.

Denná dávka má byť prednostne prispôsobená použitiu jednej tablety jednej zo štyroch možných liekových síl (50 mg/12,5 mg/200 mg, 100 mg/25 mg/200 mg, 150 mg/37,5 mg/200 mg alebo 200 mg/50 mg/200 mg kombinácia levodopy/karbidopy/entakaponu).

Pacient má byť poučený, aby podávanú dávku užíval vždy iba v jednej tablete prípravku Padovel.

Pacienti, ktorí užívajú menej ako 70-100 mg karbidopy denne s väčšou pravdepodobnosťou pocíti nauzeu a vracanie. Hoci sú skúsenosti s celkovou dennou dávkou vyššou ako 200 mg karbidopy obmedzené, maximálna odporúčaná denná dávka entakaponu je 2000 mg, a preto maximálna denná dávka 10 tabliet denne pre liekové sily prípravku Padovel 50 mg / 12,5 mg / 200 mg, 100 mg / 25 mg/200 mg a 150 mg/37,5 mg/200 mg.

Desať tabliet tohto lieku 150 mg/37,5 mg/200 mg zodpovedá 375 mg karbidopy denne. Podľa tejto dennej dávky karbidopy je maximálna odporúčaná dávka lieku Padovel 200 mg/50 mg/200 mg 7 tabliet denne.

Nevýhody

Padovel môže mať pomerne veľký rad nežiaducich účinkov.

Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpí tráviacimi ťažkosťami (nechutenstvo, zápcha, vracanie), pocitom sucha a horkosti v ústach a príznakmi ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín).

U niektorých ľudí sa po nasadení preparátu môže Parkinsonova choroba paradoxne zhoršiť. Liek môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém a vyvolať búšenie srdca, zhoršenie prejavov ischemickej choroby srdca a zmeny krvného tlaku.

Pri dlhodobom užívaní sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button