Neodolpasse
Neodolpasse je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Účinnou zložkou preparátu sú zlúčeniny diclofenac (diklofenak) a orfenadrín.
Princíp lieku Neodolpasse
Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.
Vďaka tomu pôsobí zlúčenina protizápalovo, tlmí bolesť (a mierne znižuje horúčku).
Orfenadrín účinkuje na svalovú sústavu, uvoľňuje svaly a pôsobí proti kŕčom.
Použitie
Preparát Neodolpasse využívame najmä na liečbu bolesti.
Patria sem predovšetkým bolesti ortopedické (silné bolesti kĺbov, bolesti chrbta), bolesti pri reumatických ochoreniach (napr. reumatoidná artritída) a bolesti po neurochirurgických zákrokoch.
Podávanie
Neodolpasse sa vyrába ako roztok, ktorý je určený na podanie vo forme pomalej intravenóznej infúzie.
Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 fľaštička lieku obsahujúceho 75 mg diklofenaku a 30 mg orfenadrínu 1x denne. Podanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané.
Liečivo diklofenak ako aj jeho metabolity sa v malom množstve vylučujú do materského mlieka.
Diklofenak sa nemá podávať počas dojčenia, kvôli tomu, aby sa predišlo prípadným vedľajším účinkom u dojčiat.
Tak ako aj iné NSAID, aj použitie diklofenaku môže znížiť ženskú plodnosť a neodporúča sa ženám, ktoré sa snažia otehotnieť.
U žien, ktoré majú problém otehotnieť alebo ktoré podstupujú vyšetrenia kvôli neplodnosti sa má zvážiť vysadenie diklofenaku.
Neodolpasse má mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Pacienti, ktorí majú vedľajšie účinky ako napr. poruchy videnia, závrat, ospalosť, sa majú vyhnúť aktivitám, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť – napr. vedenie vozidiel, obsluhovanie strojov alebo nebezpečných nástrojov. Toto sa má vziať do úvahy hlavne s kombináciou s alkoholom.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov.
Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov. Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.
Použité zdroje: základné zdroje textu