Neodolpasse

NeodolpasseNeodolpasse je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Účinnou zložkou preparátu sú zlúčeniny diclofenac (diklofenak) a orfenadrín.

Princíp lieku Neodolpasse


Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Vďaka tomu pôsobí zlúčenina protizápalovo, tlmí bolesť (a mierne znižuje horúčku).

Orfenadrín účinkuje na svalovú sústavu, uvoľňuje svaly a pôsobí proti kŕčom.

Použitie

Preparát Neodolpasse využívame najmä na liečbu bolesti.

Patria sem predovšetkým bolesti ortopedické (silné bolesti kĺbov, bolesti chrbta), bolesti pri reumatických ochoreniach (napr. reumatoidná artritída) a bolesti po neurochirurgických zákrokoch.

Podávanie

Neodolpasse sa vyrába ako roztok, ktorý je určený na podanie vo forme pomalej intravenóznej infúzie.

Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 fľaštička lieku obsahujúceho 75 mg diklofenaku a 30 mg orfenadrínu 1x denne. Podanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané.

Liečivo diklofenak ako aj jeho metabolity sa v malom množstve vylučujú do materského mlieka.

Diklofenak sa nemá podávať počas dojčenia, kvôli tomu, aby sa predišlo prípadným vedľajším účinkom u dojčiat.

Tak ako aj iné NSAID, aj použitie diklofenaku môže znížiť ženskú plodnosť a neodporúča sa ženám, ktoré sa snažia otehotnieť.

U žien, ktoré majú problém otehotnieť alebo ktoré podstupujú vyšetrenia kvôli neplodnosti sa má zvážiť vysadenie diklofenaku.

Neodolpasse má mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Pacienti, ktorí majú vedľajšie účinky ako napr. poruchy videnia, závrat, ospalosť, sa majú vyhnúť aktivitám, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť – napr. vedenie vozidiel, obsluhovanie strojov alebo nebezpečných nástrojov. Toto sa má vziať do úvahy hlavne s kombináciou s alkoholom.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov. Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button