Nakom

NakomNakom je liek predpisovaný neurológmi, ktorý patrí medzi pomerne bežne používané antiparkinsoniká. Jeho účinné látky sú zlúčeniny levodopa a karbidopa.

Princíp


Levodopa (L-DOPA) je látka, ktorá je v ľudskom mozgu premieňaná na dopamín, ktorý chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Karbidopa má pomocný efekt. Dokáže totiž zablokovať enzým známy ako DOPA-dekarboxyláza, ktorý by inak levodopu premenil na dopamín ešte pred jej vstupom do mozgu.

Dopamín sa do mozgu nedostáva a levodopa by preto bez karbidopy príliš dobre nefungovala.

Využitie

Nakom je predpisovaný pacientom s Parkinsonovou chorobou.

Preparát zvyčajne významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.

Podávanie

Nakom je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa.

Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 250/25 miligramov, čo zodpovedá 250 miligramu levodopy a 25 miligramu karbidopy.

Denná dávka je individuálna, záleží na odporúčaní neurológa. Začína sa celkovo nižšími dávkami, a preto v úvode liečby často dávame prednosť preparátu Nako Mite, ktorý má obsah levodopy výrazne nižší.

Nevýhody

Môže mať pomerne veľa nežiaducich účinkov. Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpia tráviacimi ťažkosťami (nechutenstvo, zápcha, vracanie), pocitom sucha a horkosti v ústach a príznakmi ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín).

Liek môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém a vyvolať búšenie srdca a zmeny krvného tlaku.

Pri dlhodobom užívaní sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea). Účinnosť terapie sa postupom času zhoršuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nakom

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button