Moxifloxacín

Moxifloxacín patrí medzi antibiotiká zo skupiny fluorochinolóny a jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina moxifloxacín.

Princíp


Moxifloxacín blokuje niektoré enzýmy, ktoré sú potrebné na tvorbu a opravu bakteriálnej DNA. Vďaka tomu je narušená schopnosť baktérií sa množiť.

Využitie

Tento liek účinkuje proti rôznym baktériam, a preto je využiteľný u závažnejších akútnych zápalov priedušiek, u zápalov pľúc, u zápalov dutín a u gynekologických infekcií vrátane hlbokých panvových zápalov.

Antibiotiká obsahujúce moxifloxacín nie sú väčšinou predpisované rutinne a sú nasadené skôr až podľa odporúčania miestneho antibiotického strediska, alebo lekára-infektológa pri neúčinnosti bežnejších antibiotík.

Podávanie

Záleží na lekárovi, bez ktorého vedomia nesmie byť liek podávaný. Prípravok je vyrábaný v podobe tabliet o sile 400 miligramov a v podobe roztoku do infúzneho intravenózneho použitia o sile 400 mg na 250 ml roztoku.

Bežná dávka pre dospelého človeka je 1 tableta denne, alebo 1 infúzny roztok denne (tj. 400 mg denne). Doba užívania sa pohybuje medzi 5-14 dňami podľa aktuálnej situácie a tiaže infekcie.

Nevýhody

Špeciálne u liekov obsahujúcich moxifloxacín sa stretávame s tráviacimi ťažkosťami, alergickými reakciami, bolesťami hlavy, bolesťami kĺbov, polyneuropatia, poruchami srdcového rytmu, zvýšením pečeňových testov a občas aj s narušením novotvorby krvných buniek v kostnej dreni (s následným vznikom chudokrvnosti, nedostatku bielych krviniek, alebo krvných doštičiek).

Riziko vážnych nežiaducich účinkov rastie s dávkou a dĺžkou podávania.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/moxifloxacin

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button