Motilium

MotiliumMotilium je liek, ktorý je pomerne často predpisovaný v gastroenterológii a patrí medzi tzv. prokinetiká. Účinnou látkou je zlúčenina domperidon.

Princíp lieku Motilium


Domperidon pôsobí cez nervovú sústavu na svalovinu v tráviacom trakte a urýchľuje jej činnosť.

Tým zlepšuje posun tráveniny tráviacim traktom a okrem toho je tu aj efekt proti nevoľnosti a zvracaniu.

Použitie

Daný preparát sa využíva v celom rade tráviacich chorôb. Možno ho podávať ako pomocný liek pri pálení záhy pri návrate žalúdočných štiav do pažeráka.

Ďalej pomáha pri pocitoch plynatosti a plnosti, využiť sa môže u niektorých foriem dráždivého čreva, ktorý sa prejavuje zápchou (liek môže fungovať ako preháňadlo).

Preparát môžeme podávať aj u zhoršenej vyprázdňovacej schopnosti žalúdka.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi. Väčšinou sa podáva 1-2 tablety 3x denne. U zvracania je lepšie podať iné digestívum, prokinetikum v injekčnej forme (napr. Cerucal a Degan).

Príznaky zvyčajne odznejú v priebehu 3 – 4 dní užívania tohto lieku. Tento liek sa nesmie užívať dlhšie ako 7 dní bez konzultácie so svojím lekárom.

Ak pacient užil príliš veľa prípravu, mal by okamžite vyhľadať svojho lekára alebo lekárnika alebo toxikologické stredisko, najmä ak dôjde k predávkovaniu u dieťaťa.

V prípade náhodného predávkovania sa má začať podpornou liečbou. Z dôvodu možných problémov so srdcom, ktoré sa nazývajú „predĺženie QT intervalu“ je potrebné vykonať EKG (elektrokardiogram) srdce.

Nie je vhodné aby pacient viedol vozidlá a obsluhoval stroje, ak po užití lieku cíti únavu, ospalosť alebo závrat.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Pri užívaní sa môžu objaviť rôzne tráviace ťažkosti, hnačky a bolesti brucha, ospalosť a sucho v ústach. Celkovo povedané sú však nežiaduce účinky málo časté.

Medzi ďalšie veľmi zriedkavé vedľajšie účinky patrí napr. triaška, kŕče a stuhnutosť, pocit nepokoja alebo ťažkosti sedieť v kľude, pomalý pohyb, nenormálny srdcový rytmus, vážne alergické reakcie (opuch tváre, pier, úst, jazyka alebo hrdla, ťažkosťami s prehĺtaním, dýchavičnosť, žihľavka).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button