Micardis

MicardisMicardis je liek, ktorý patrí do známej skupiny sartany a sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina telmisartan.

Princíp lieku Micardis


Telmisartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Použitie

Micardis môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka Micardis pohybuje od 20 do 80 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne.

Preparát môže pacient užívať s jedlom alebo bez jedla. Tablety sa majú prehltnúť a zapiť vodou alebo iným nealkoholickým nápojom.

Dôležité je, aby sa tento liek užíval každý deň, až kým lekár nepovie inak. Ak má pacient pocit, že je účinok Micardisu príliš silný alebo príliš slabý, je nutné aby to oznámil svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Niektorí ľudia pociťujú závraty alebo únavu, keď užívajú Micardis.

Ak má pacient závraty alebo únavu, nie je vhodné aby viedol vozidlá ani obsluhoval stroje.

Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky sú zriedkavé.

Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky kombinácia s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button