Medopexol

MedopexolMedopexol je liek predpisovaný neurológmi, ktorý patrí medzi antiparkinsoniká. Jeho účinnou látkou je zlúčenina pramipexol.

Princíp


Pramipexol funguje v ľudskom mozgu podobne ako dopamín, ktorý v určitých častiach mozgu chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Dopamín je významný neurotransmiter, ktorý v centrálnom nervovom systéme prenáša vzruchy medzi nervovými bunkami.

Využitie

Liek je predpisovaný pacientom s Parkinsonovou chorobou. Preparát zvyčajne významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras.

Podávanie

Medopexol je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa.

Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 0,088-0,7 miligramov. U dospelého človeka sa väčšinou začína čo najnižšou dávkou podávanou trikrát denne a táto dávka sa veľmi pomaly navyšuje.

Nevýhody

Medopexol môže mať pomerne veľa rozličných nežiaducich účinkov, čo je vcelku logicky dané pôsobením lieku na centrálny nervový systém.

Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpí pocitom sucha a horkosti v ústach a príznaky ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín, zmeny osobnosti, zhoršenie demencie a niekedy až prejavy psychiatrického ochorenia).

Relatívne bežne sa vyskytujú aj tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápcha, pálenie záhy, zvracanie) a vylúčiť nemožno ani rôzne alergie.

V kombinácii s preparátmi obsahujúcimi levodopu sa môžu postupne objaviť mimovoľné zášklby a pohyby (typicky chorea).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/medopexol

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button