Vyliec.sk > Liek > Marvelon

Marvelon

MarvelonMarvelon patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Jeho účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a dezogestrel (patrí medzi syntetické gestagény).


Princíp lieku Marvelon

Marvelon je kombinovaná antikoncepcia na vnútorné použitie („kombinovaná tabletka”). Každá tableta obsahuje malé množstvo dvoch rôznych ženských hormónov. Je to dezogestrel (gestagén) a etinylestradiol (estrogén). Vzhľadom na malé množstvá hormónov sa Marvelon zaraďuje medzi nízkodávkovú antikoncepciu na vnútorné použitie.

Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia. Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní. Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Lieky tohto typu sa bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.

Daný preparát existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín v žilách (venózna tromboembólia (VTE)) alebo krvných zrazenín v tepnách (arteriálna tromboembólia (ATE)) existuje u všetkých žien používajúcich kombinovanú hormonálnu antikoncepciu.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. depresívna nálada, zmeny nálady, bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesť bruchabolesť prsníkov, napätie v prsníkoch, zvýšenie telesnej hmotnosti.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zadržiavanie tekutín, znížená pohlavná túžba, migréna, zvracanie, hnačkavyrážka, žihľavka, zväčšenie prsníkov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. srdcový infarktcievna mozgová príhoda, malá cievna mozgová príhoda alebo dočasné príznaky podobné cievnej mozgovej príhode, známe ako prechodný ischemický záchvat (TIA), krvné zrazeniny v pečeni, žalúdku alebo črevách, obličkách alebo oku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.