Vyliec.sk > Liek > Luisea

Luisea

LuiseaLuisea patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).


Princíp lieku Luisea

Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia. Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Využitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Luisea je zabránenie neželanému otehotneniu. Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní. Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Tento liek existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať. Tablety sa musia užívať každý deň približne v rovnakom čase, v poradí vyznačenom na blistri. Tablety sa užívajú kontinuálne. Užíva sa jedna tableta denne po 28 po sebe idúcich dní.

Nové balenie sa užíva nasledujúci deň po užití poslednej tablety z predchádzajúceho. Krvácanie začína zvyčajne 2. – 3. deň užívania placebo tabliet (posledný riadok) a nemusí skončiť v čase začatia užívania z ďalšieho balenia. Otázky na presné začatí užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.

Dojčenie môže byť ovplyvnené kombinovanou antikoncepciou, ktorá môže znížiť množstvo materského mlieka a zmeniť jeho zloženie. Užívanie perorálnej antikoncepcie teda všeobecne nemožno odporučiť, kým dojčiaca matka dieťa úplne nepreviedla na umelú stravu. Neboli pozorované žiadne účinky na schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia. Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zrážanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Ďalšie časté vedľajšie účinky sú napr. kandidóza, anémia, alergická reakcia, endokrinná porucha, zvýšená chuť do jedla, anorexia, hyperkaliémia, hyponatriémia, psychická labilita, depresia, nervozita.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.