Lotera

LoteraLotera je protizápalový liek, ktorý sa podáva pacientom s alergickými prejavmi v dýchacích cestách. Jeho účinnou látkou je zlúčenina desloratadín.

Princíp lieku Lotera

Desloratadín tlmivo pôsobí na receptory pre zlúčeninu histamín.

Vzhľadom k tomu, že je histamín dôležitý pre priebeh alergických reakcií, dochádza k utlmeniu ich prejavov.

Použitie

Lotera sa podáva najmä na zmiernenie príznakov alergickej nádchy a žihľavky. Znižuje opuch slizníc, uvoľňuje dýchacie cesty a účinkuje proti svrbeniu kože.

Podávanie

Lotera sa musí užívať podľa odporúčania predpisujúceho lekára. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 miligramov a bežná denná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne.

Tento liek je určený na perorálne (ústami) použitie. Tableta sa prelta celá a zapíja sa vodou. Liek môže byť užívaný s jedlom alebo bez jedla.

Čo sa týka trvania liečby, lekár určí, aký typ alergickej nádchy pacient má a na základe toho stanoví, ako dlho bude preparát užívať.

Ak je pacientova alergická nádcha intermitentná (výskyt príznakov menej ako 4 dni v týždni alebo kratšie ako 4 týždne), odporučí lekár liečebný plán, ktorý bude závisieť od vyhodnotenia priebehu  ochorenia.

Ak je alergická nádcha perzistujúca (prítomnosť príznakov 4 alebo viacej dní v týždni a dlhšie ako 4 týždne), môže lekár odporučiť dlhodobú liečbu.

Pri odporúčanej dávke sa neočakáva, že tento liek ovplyvní pacientovu schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Aj keď sa u väčšiny ľudí ospalosť neobjaví, odporúča sa, aby sa pacient nevenoval činnostiam, ktoré vyžadujú psychickú pozornosť, ako napr. vedenie vozidiel alebo obsluha strojov, pokým nezistí, ako reaguje na liek. Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Nie je vhodné podávať tento liek deťom mladším ako 12 rokov.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Preparát nemá zásadné vedľajšie účinky, niekedy boli pozorované bolesti hlavy, sucho v ústach a celková únava.

Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. vyrážka, búšenie srdca, bolesť brucha, nauzea, vracanie, podráždenie žalúdka, hnačka, závrat.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button