Kalmente

KalmenteKalmente je liek, ktorý je pomerne často podávaný pacientom so zápalovým ochorením dutiny nosnej. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou zložkou je mometazón.

Princíp lieku Kalmente


Mometazón je syntetický kortikosteroid. Tlmí zápalové procesy a oslabuje imunitné reakcie.

Liek zmierňuje zápal (opuch alebo podráždenie nosa), kýchanie, svrbenie a upchatý nos alebo nádchu.

Využitie

Kalmente sa používa na liečbu sennej nádchy a celoročnej nádchy, ktoré spôsobujú upchatie nosa, svrbenie, kýchanie a prípadne poruchy čuchu.

Ďalšou možnou indikáciou môže byť konzervatívna liečba menších nosových polypov.

Nosové polypy sú malé výrastky na nosovej sliznici a zvyčajne postihujú obe nosové dierky.

Podávanie

Preparát Kalmente je treba obmedziť podľa presného doporučenia lekára. Liek sa vyrába vo forme nosného spreja.

U dospelých sa sprej aplikuje v podobe 2 vstrekov do oboch nosných dierok dvakrát denne. Liečba nesmie byť dlhodobá, lebo môžu vzniknúť nežiaduce účinky.

Ak sa však pacient nezačne cítiť lepšie, musí navštíviť svojho lekára, ktorý môže odporučiť, aby sa dávka zvýšila. Najvyššia denná dávka sú štyri vstreknutia do každej nosovej dierky raz denne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Kalmente môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria bolesti hlavy a kýchanie, niekedy sa môže u pacienta vyskytnúť bolesť v nose alebo v hrdle.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú žihľavka, ťažkosti s dýchaním či prehĺtaním, opuch tváre, pier, jazyka alebo krku.

Tento liek obsahuje kortikoid, čo je zlúčenina, ktorú nemáme veľmi radi. V tomto prípade je našťastie kortikoid podávaný iba lokálne na sliznici dutiny nosnej.

Do krvi sa vstrebáva len obmedzene, a preto sa klasické vedľajšie účinky objavia iba pri dlhodobej aplikácii vysokých dávok lieku.

Miestny účinok spreja na nosovú sliznicu však tiež nemožno podceňovať – dlhodobejšia aplikácia prípravku poškodzuje nosovú sliznicu s vyšším rizikom krvácania z nosa.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú v nose neliečenú infekciu (napr. herpes). Okrem toho nie je vhodný pre pacientov, ktorí v nedávnej minulosti podstúpili operáciu nosa alebo si poranili nos.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button