Iruzid

IruzidIruzid je kombinovaný preparát, ktorý patrí medzi lieky na vysoký krvný tlak. Účinnou zložkou preparátu sú zlúčeniny lisinopril a hydrochlorotiazid.


Princíp lieku Iruzid

Pokles tlaku je daný kombináciou efektu oboch spomínaných zlúčenín. Lizinopril patrí medzi ACE-inhibítory, zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku. Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Hydrochlorotiazid patrí medzi diuretiká, pôsobí na obličkové kanáliky a znižuje vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Použitie

Preparát Iruzid predpisuje lekár na vysoký krvný tlak. Vzhľadom na pozitívne účinky ACE-inhibítora na srdce sa predpisuje aj pri ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, pri kardiomyopatii, pri zlyhávaní srdca a pri ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek pri cukrovke, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý rozhoduje o indikácii aj dávkovaní lieku. Iruzid sa vyrába v podobe tabliet o sile 10/12,5 miligramov – 20/25 miligramov (tj. tabliet obsahujúcich 10-20 mg lizinoprilu a 12,5-25 mg hydrochlorotiazidu) a bežná denná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne. Liečba sa zvyčajne začína slabšie variantom lieku a dávka sa postupne navyšuje. Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie, čo býva nasledované záchvatom slabosti a niekedy aj kolapsom.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. ACE-inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkalémiu. Pomerne častou príčinou vysadenie liekov je dráždivý suchý kašeľ, ktorý je typický aj pri ostatných ACE-inhibítorov.

Diuretikum (tj. Hydrochlorotiazid) v preparáte môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu. Okrem toho môže hydrochlorotiazid ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov a môže vyvolať cukrovku 2. typu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.