Irbesartan

IrbesartanIrbesartan je liek, ktorý sa radí medzi sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na vysoký krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou je irbesartán.

Princíp lieku Irbesartan


Irbesartan je antagonista receptorov angiotenzínu II. Angiotenzín II je látka produkovaná v organizme, ktorá sa viaže na receptory v krvných cievach a tým spôsobuje ich zúženie.

Výsledkom je zvýšenie krvného tlaku. Liek zabraňuje naviazaniu angiotenzínu II na tieto receptory, čím spôsobuje rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku. 

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobný účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však dodať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Irbesartan môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory a to u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu. V takom prípade liek spomaľuje zhoršovanie funkcie obličiek.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na odporúčaní lekára, ale aj na závažností ochorenia. Väčšinou sa podáva raz denne v dávke od 150 do 300 miligramov.

Maximálne zníženie krvného tlaku sa dosiahne 4-6 týždňov po začatí liečby.

Tablety sa majú prehltnúť a zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Irbesartan sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla a denná dávka by sa mala užívať každý deň približne v rovnakom čase.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Irbesartan môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu sú nežiaduce účinky zriedkavé. Medzi najčastejšie patria závraty, tráviace problémy (vracanie) a únava.

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps. V kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Okrem toho liek môže zvýšiť pečeňové testy.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva, najmä počas 2. a 3. trimestra. Liek sa nedoporučuje dojčiacim matkám.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button