Iprofenex

IprofenexIprofenex je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu tohto lieku je zlúčenina nazývaná ako ibuprofén.

Princíp lieku Iprofenex


Ibuprofén pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a znižuje horúčku.

Využitie

Iprofenex využívame najmä na liečbu bolesti a vysoké teploty. Použiť ho môžeme u bežných infekcií, ortopedických bolestí (zápaly šliach, bolesti svalov, bolesti kĺbov, a pod.), pri bolestiach hlavy a pri bolestiach zubov.

Podávanie

Iprofenex sa vyrába v podobe ochutenej suspenzie, ktorá sa prijíma ústami (perorálnej suspenzie).

Dávkuje sa pomocou špeciálnej dávkovacej striekačky a podáva sa najmä deťom. Aktuálna dávka závisí na váhe a veku dieťaťa, je vhodné sa o nej dohovoriť s detským lekárom.

Neodporúča sa užívať tento liek počas prvých 6 mesiacov tehotenstva. Počas posledných 3 mesiacov tehotenstva je užívanie lieku zakázané, pretože by mohol zvyšovať riziko komplikácií pre matku a dieťa počas pôrodu.

Ibuprofen prestupuje do materského mlieka len v malom množstve. Nie sú známe žiadne prípady nepriaznivých účinkov pre dojčené deti.

Nie je nutné pri krátkodobom užívaní ibuprofenu v dávkach používaných na liečbu bolesti a horúčky prerušiť dojčenie.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať veľké množstvo vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania.

Závažná otrava týmto liekom postihuje centrálny nervový systém a prejavuje sa vo forme ospalosti a veľmi zriedkavo tiež agitovanosťou (vzrušenie, nepokoj), dezorientáciou alebo kómou. Veľmi zriedkavo sa môžu objaviť kŕče.

Počas závažnej otravy sa môže objaviť metabolická acidóza (hromadenie kyslých látok v organizme) a zvýšenie protrombínu (látka v krvi, ktorej hodnota vypovedá o tom ako rýchlo je krv schopná sa zrážať).

Môže sa vyskytnúť akútne zlyhanie obličiek alebo pečene.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button