Imatinib

ImatinibImatinib patrí medzi lieky používané v hematológii a hematoonkológii. Jeho účinnou zložkou je rovnomenná zlúčenina imatinib.

Princíp


Imatinib patrí medzi inhibítory tyrozínkinázy, čo sú enzýmy prenášajúce v bunkách informácie, ktoré sú okrem iného dôležité pre delenie a množenie buniek.

Pôsobí na viacerých tyrozínkináz, medzi nimi aj na bcr-abl tyrozínkinázy, ktorá je dôležitá pre rozvoj chronickej myeloidnej leukémie (CML).

Využitie

Tento liek sa využíva pri niektorých formách chronickej myeloidnej leukémie.

CML je väčšinou spôsobená známou genetickou mutáciou (za vzniku spomínaného bcr-abl génu), ktorá spôsobí následné nekontrolovateľne množenie nezrelých krvných buniek.

Okrem toho môže byť liek podávaný aj u niektorých menej častých hematologických chorôb a u zriedkavo sa vyskytujúcich stromálnych gastrointestinálnych tumorov (GIST tumory).

Podávanie

Tento liek patrí len do rúk lekára so skúsenosťou liečby hematologických ochorení a bez jeho odporúčania nesmie byť liek podávaný.

Prípravok sa vyrába ako tablety o sile 100-400 miligramov a bežná denná dávka pre dospelého človeka sa u väčšiny prípadov pohybuje medzi 400-800 miligramami.

Nevýhody

Tento liek môže spôsobiť veľa nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, bolestí hlavy, bolestí kĺbov, kožných vyrážok, opuchov, tvorby modrín, zvýšenie krvného tlaku, nežiaduce zmeny v krvnom obraze, vzácne aj výskytom rôznych porúch srdcového rytmu a príznaky srdcového zlyhávania.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/imatinib

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button