Gabanox

GabanoxGabanox je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina gabapentín.

Princíp


Gabapentín je látka rozpustná v tukoch, je chemicky podobná kyseline gama-aminomaslovej (GABA).

Kyselina gama-aminomaslová je významným neurotransmiterom, čo je označenie pre zlúčeniny prenášajúci vzruchy medzi nervovými bunkami.

Presný mechanizmus efektu gabapentínu nie je jasný, ale svojím vplyvom na centrálny nervový systém pôsobí protikŕčovo a analgeticky (proti bolesti).

Využitie

Gabanox sa využíva najmä na liečbu epilepsie ako prevencia opakovaných epileptických záchvatov.

Okrem toho má využitie v terapii chronickej bolesti vyvolanej postihnutím nervov, ideálne pri liečbe bolestí pri- a po výseve pásového oparu.

Podávanie

Liek musí byť vždy užíva podľa odporúčania ošetrujúceho lekára. Je vyrábaný vo forme kapsúl o sile 100-400 miligramov a bežná denná dávka dospelého človeka sa väčšinou pohybuje medzi 900-3600 miligramov.

Nevýhody

Môže ovplyvňovať pozornosť a pôsobiť tlmivo.

Niektorí používatelia sa sťažujú na motanie hlavy, zmenu chuti do jedla a rôzne nešpecifické tráviace ťažkosti, poruchy citlivosti, opuchy, sucho v ústach, bolesti hlavy, nervozitu, úzkosť a častejšie infekcie dýchacích ciest vrátane zápalov stredného ucha.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gabanox

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button