Vyliec.sk > Liek > Finard

Finard

FinardFinard patrí medzi lieky na zväčšenú prostatu z podskupiny liekov známych ako inhibítory 5-alfa-reduktázy, jeho účinnou látkou je zlúčenina finasterid.


Princíp lieku Finard

Finasterid pôsobí na metabolizmus mužského pohlavného hormónu (testosterónu), ktorý je za rast prostaty zodpovedný. Presnejšie povedané blokuje funkciu enzýmu 5-alfa-reduktázy, ktorá premieňa testosterón na účinnejší hormón dihydrotestosterón. Ovplyvnenie metabolizmu testosterónu spôsobí zmenšenie prostaty.

Použitie

Finard sa podáva v prípadoch zväčšenia prostaty, ktoré spôsobuje ťažkosti. Hlavným cieľom je zmenšiť objem tkaniva prostaty, tým zlepšiť kvalitu močenie a zabrániť poruche odtoku moču vplyvom útlaku močovej trubice prostatou. Tento preparát slúži len na liečbu benígnej hyperplázie prostaty u mužov.

Podávanie

Liek sa má používať len podľa odporúčania lekára, v tomto prípade urológa. Preparát sa vyrába vo forme 5 miligramových tabliet a bežná dávka dospelého človeka je jedna tableta denne. Liek Finard sa môže užívať spolu s jedlom alebo bez jedla.

Nie sú k dispozícii žiadne údaje o tom, že by Finard mohol ovplyvniť schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje. Ženy, ktoré sú alebo by mohli byť tehotné, sa nesmú dotýkať rozdrvených alebo rozlomených tabliet kvôli možnosti vstrebania účinnej látky a následnému riziku pre plod mužského pohlavia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Pri tomto lieku boli pozorované vedľajšie účinky ako napr. znížené množstvo semena v ejakuláte, impotencia (nemožnosť dosiahnuť erekciu), problémy s ejakuláciou, strata chuti na sex, búšenie srdca, vyrážka, svrbenie a žihľavka, opuch tváre a pier, zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov, zdurené prsia, citlivosť prsníkov, bolesť semenníkov, depresia, zníženie libida, erektilné dysfunkcie, neplodnosť u mužov alebo zlá kvalita semena a u niektorých mužov vznik gynekomastie. Pomerne zriedkavo sa objavujú kožné reakcie s vyrážkou a svrbením kože.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Akékoľvek zmeny tkaniva prsníkov ako napr. hrčky, bolestivosť, zväčšenie prsníkov alebo prepadnuté bradavky musí pacient ihneď nahlásiť lekárovi, pretože to môže byť známkou závažného stavu, ako napríklad karcinóm prsníka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.