Emoxen

EmoxenEmoxen je voľne predajný liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká, alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z nejpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Emoxen je zlúčenina naproxén.

Princíp lieku Emoxen


Naproxén pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre dobrý priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Použitie

Emoxen využívame najmä na liečbu bolesti, ktorá súvisí s kĺbmi, svalmi a zvyškom spojivového aparátu.

Patrí sem zápaly šliach, bolesti kĺbov pri preťažení a pomliaždenie, artróza, bolesti chrbta, reumatické ochorenia (napr. Reumatoidná artritída) a ďalšie.

Podávanie

Emoxen s vyrába v podobe gélu, ktorý sa nanáša na bolestivé miesta 3-4x denne po obmedzenú dobu 1-2 týždňov. Gél by nemal prísť do kontaktu s očami a otvorenými ranami.

Na bolestivé miesto sa nanesie primerané množstvo gélu (na plochu 10×10 cm sa použije približne 4 cm dlhý prúžok gélu).

Dĺžku liečby v týchto prípadoch určuje lekár, obyčajne postačuje liečba 2 – 4 týždne. Gél sa jemne vtiera do kože, aby sa lepšie vstrebal.

Miesta podania lieku sa nesmú pokrývať nepriedušnou náplasťou či obväzom. Liek sa nesmie natierať na rozsiahle plochy.

Liek neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Liek nesmú používať ženy v tretej tretine tehotenstva a dojčiace matky. Ženy v prvej a druhej tretine tehotenstva môžu liek používať v závažných prípadoch.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať mnoho nežiaducich účinkov, ktoré však vďaka lokálnej aplikácii lieku neprichádzajú do úvahy.

Tento liek môže po nanesení na kožu teoreticky spôsobiť podráždenie, alebo alergickú reakciu, to však nie je časté.

Počas dlhodobého používania lieku nanášaného na veľké plochy kože môžu byť pozorované celkové nežiaduce účinky ako bolesti brucha, bolesti hlavy, ospanlivosť, hnačka a nutkanie na zvracanie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button