Dolforin

DolforinDolforin je liek, ktorý sa využíva v liečbe bolesti. Jedná sa o opioid, ktorého účinnou zložkou je fentanyl. Patrí do skupiny analgetiká (anodyná).

Princíp lieku Dolforin


Dolforin je syntetické opioidné analgetikum (zlúčenina užívaná ako liek proti bolesti), ktorý pôsobením na určité receptory tlmí pocity bolesti.

Využitie

Dolforin sa používa na liečbu stredne silnej až silnej chronickej bolesti, ktorá si vyžaduje liečbu silnými analgetikami.

Môže sa podávať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti ako sú napríklad nesteroidné antireumatiká. Preparát je ideálny u pacientov s pokročilými nádorovými ochoreniami.

Podávanie

Tento liek je treba obmedziť podľa odporúčania lekára a bez jeho vedomia by sa nemal užívať. Vyrába sa vo forme kožných náplastí o rôznej sile, z ktorých sa postupne uvoľňuje účinná látka.

Frekvencia výmeny náplastí je cca 3 dni. Jednoduchá aplikácia a možnosť výmien je dôvodom, prečo k tejto forme liečby často siahame u chorých v domácom prostredí.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky prepis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Dolforin môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek má podobne ako ostatné opioidy rad nežiaducich účinkov. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (strata chuti do jedla, nevoľnosť, bolesti brucha, vracaniezápcha) slabosť, ospalosť alebo celkový útlm.

Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra.

Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami môže mať nepredvídateľné účinky.

U veľmi malej skupine pacientov nemožno vylúčiť vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú náhly opuch tváre alebo hrdla, závažné podráždenie, začervenanie alebo pľuzgiere na koži.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí trpia závažnou dýchavičnosťou alebo s bolesťami, ktoré sú len krátkodobé (napr. po chirurgickom zákroku). Liek nesmú užívať deti, ktoré sú mladšie ako 2 roky.

Počas liečby je zakázané užívať alkoholické nápoje, čo môže zvýšiť riziko závažných nežiaducich účinkov a môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním, pokles krvného tlaku, hlboký útlmkómu.

Užívanie lieku má veľký vplyv na schopnosť riadenia vozidla a obsluhu strojov. Dá sa to očakávať najmä na začiatku liečby.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button