Diazepam

DiazepamDiazepam je bežne známy a (nad) užívaný liek, ktorý patrí do skupiny tzv. benzodiazepínov. Účinná látka liekov sa nazýva úplne rovnako – diazepam – a účinkuje na centrálny nervový systém. Benzodiazepíny v mozgu zosilňujú účinok zlúčeniny GABA, ktorá má tlmivý efekt na prenos vzruchov medzi nervovými bunkami. To vysvetľuje celkový tlmiaci účinok týchto liekov.


Princíp lieku Diazepam

Diazepam pôsobí sedatívne, uspáva, upokojuje a účinkuje proti úzkosti (odborne má anxiolytický efekt). Možno ho teda využiť nárazovo ako liek na spanie a liek proti úzkosti, rozčúlenia a pri záchvate panickej poruchy.

Úplne špeciálnou indikáciou pre podanie Diazepamu je delírium tremens a podobné abstinenčné prejavy súvisiace s vysadením alkoholu u chronických alkoholikov. Vnútrožilovo sa tento liek podáva k upokojeniu epileptického záchvatu a efekt má aj u svalových kŕčov iného pôvodu (napr. pri hyperventilácii).

Použitie

Diazepam sa užíva pri úzkosti, napätí, strachu a nepokoji, vždy však len tam, kde príčina týchto stavov je prechodná a je vopred zrejmé, že nebude nutné podávanie dlhšie ako 4 – 5 týždňov.

Ďalej sa užíva pri epileptických kŕčoch aj k zabráneniu ich vzniku, na zníženie svalového napätia, pri liečbe abstinenčného syndrómu u alkoholikov, na počiatku hospitalizácie a v rámci predoperačnej prípravy.

Podávanie

Preparát sa podáva vo forme tabliet, injekčne a ako čapík. Najpoužívanejšie tablety majú silu 5 a 10 miligramov, k úľave väčšinou postačuje jedna tableta.

U delíria tremens sa však podávajú veľmi vysoké dávky, výnimkou nie je niekoľko desiatok miligramov denne.

Bio a Raw potraviny

U epileptického záchvatu môžeme použiť injekčná formu (volá sa Apaurin) alebo čapík, ak nejde bezpečne aplikovať injekcia.

Liek sa nesmie užívať bez vedomia ošetrujúceho lekára. Tento liek nesmie byť kombinovaný s alkoholom a inými návykovými látkami, negatívne ovplyvňuje pozornosť a nemali by byť po jeho požití riadené motorové vozidlá. Liek by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a malé deti. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. V žiadnom prípade by nemal byť Diazepam užívaný dlhodobo, pretože na ňom môže vzniknúť závislosť.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Efektívna je liečba depresie, pretože tento liek môže lekár nasadiť na krátke prekrývajúce sa obdobie, než začnú pôsobiť antidepresíva. Antidepresíva môžu byť užívané dlhodobo, ale ich účinok nastupuje s oneskorením niekoľkých týždňov od začatia ich pravidelného užívania. Výhodou je rýchly nástup účinku, upokojenie, vymiznutie strachu a uvoľnenie svalov a nástup spánku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.