Diazepam

DiazepamDiazepam je bežne známy a (nad) užívaný liek, ktorý patrí do skupiny tzv. benzodiazepínov. Účinná látka liekov sa nazýva úplne rovnako – diazepam – a účinkuje na centrálny nervový systém. Benzodiazepíny v mozgu zosilňujú účinok zlúčeniny GABA, ktorá má tlmivý efekt na prenos vzruchov medzi nervovými bunkami. To vysvetľuje celkový tlmiaci účinok týchto liekov.


Princíp lieku Diazepam

Diazepam pôsobí sedatívne, uspáva, upokojuje a účinkuje proti úzkosti (odborne má anxiolytický efekt). Možno ho teda využiť nárazovo ako liek na spanie a liek proti úzkosti, rozčúlenia a pri záchvate panickej poruchy.

Úplne špeciálnou indikáciou pre podanie Diazepamu je delírium tremens a podobné abstinenčné prejavy súvisiace s vysadením alkoholu u chronických alkoholikov. Vnútrožilovo sa tento liek podáva k upokojeniu epileptického záchvatu a efekt má aj u svalových kŕčov iného pôvodu (napr. pri hyperventilácii).

Použitie

Diazepam sa užíva pri úzkosti, napätí, strachu a nepokoji, vždy však len tam, kde príčina týchto stavov je prechodná a je vopred zrejmé, že nebude nutné podávanie dlhšie ako 4 – 5 týždňov.

Ďalej sa užíva pri epileptických kŕčoch aj k zabráneniu ich vzniku, na zníženie svalového napätia, pri liečbe abstinenčného syndrómu u alkoholikov, na počiatku hospitalizácie a v rámci predoperačnej prípravy.

Podávanie

Preparát sa podáva vo forme tabliet, injekčne a ako čapík. Najpoužívanejšie tablety majú silu 5 a 10 miligramov, k úľave väčšinou postačuje jedna tableta.

U delíria tremens sa však podávajú veľmi vysoké dávky, výnimkou nie je niekoľko desiatok miligramov denne.

U epileptického záchvatu môžeme použiť injekčná formu (volá sa Apaurin) alebo čapík, ak nejde bezpečne aplikovať injekcia.

Liek sa nesmie užívať bez vedomia ošetrujúceho lekára. Tento liek nesmie byť kombinovaný s alkoholom a inými návykovými látkami, negatívne ovplyvňuje pozornosť a nemali by byť po jeho požití riadené motorové vozidlá. Liek by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a malé deti. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. V žiadnom prípade by nemal byť Diazepam užívaný dlhodobo, pretože na ňom môže vzniknúť závislosť.

Efektívna je liečba depresie, pretože tento liek môže lekár nasadiť na krátke prekrývajúce sa obdobie, než začnú pôsobiť antidepresíva. Antidepresíva môžu byť užívané dlhodobo, ale ich účinok nastupuje s oneskorením niekoľkých týždňov od začatia ich pravidelného užívania. Výhodou je rýchly nástup účinku, upokojenie, vymiznutie strachu a uvoľnenie svalov a nástup spánku.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.