Danurit

DanuritDanurit je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje obľúbenú kombináciu – účinnú látku zo skupiny ACE-inhibítorov perindopril a diuretikum indapamid. Preparát sa radí medzi lieky na vysoký krvný tlak.

Princíp


Kombinuje sa účinok oboch účinných látok. Dôsledkom je zníženie krvného tlaku a väčšie straty tekutín obličkami do moču, čo znižuje objemové namáhanie srdca.

Využitie

Danurit je pomerne logicky používaný na liečbu vysokého krvného tlaku. Efekt diuretika na stratu tekutín môže pomerne blahodarne pôsobiť proti objemovému preťaženiu a zlyhávaniu srdca.

ACE-Inhibítor chráni srdcový sval a obličky, preto sa podáva pri niektorých ochoreniach srdca (stavy po infarktoch, rôzne kardiomyopatie, angina pectoris a pod.) a obličiek (napr. poškodenie obličiek pri cukrovke 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Dávkovanie

Väčšinou sa podáva jedna tableta Danuritu denne.

Kombinované preparáty sa väčšinou nehodia na začiatok liečby, ale skôr na udržiavanie stabilizovaného stavu, kedy pacientovi dva doteraz užívané lieky nahradíme jedným kombinovaným preparátom.

Nevýhody

Kombinujú sa nevýhody oboch účinných látok. Môžu spôsobiť prílišné zníženie tlaku s motaním hlavy a kolapsom.

Taktiež sa môže objaviť nepríjemný suchý kašeľ a nadmerné straty minerálov zvyšujúce riziko narušenia vnútorného prostredia organizmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/danurit

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button