Convulex

ConvulexConvulex je liek, ktorý sa používa na liečbu epilepsie. Patrí do skupiny antiepileptiká, antikonvulzíva a jeho účinnou látkou je kyselina valproová.

Princíp lieku Convulex


Kyselina valproová sa vstrebáva do organizmu a v mozgu zvyšuje tvorbu a znižuje odbúravanie kyseliny gama-aminomaslovej (GABA).

Kyselina gama-aminomaslová je významným neurotransmiterom, čo je označenie pre zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Posilnenie aktivity GABA vedie k stabilizácii centrálneho nervového systému a zníženiu rizika vzniku záchvatov.

Využitie

Convulex sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov. Podávať sa môže samostatne, alebo niekedy aj v kombinácii s inými antiepileptikami.

V niektorých prípadoch sa môže podávať aj u manických epizód pri maniodepresívnej psychóze.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Convulex existuje vo forme tabliet o sile 150, 300 a 500 miligramov. Okrem bežných tabliet je k dispozícii tabletová forma s pomalým uvoľňovaním, ale aj kvapky či sirup.

Keďže dávka je prísne individuálna, tak sa vo všeobecnosti pohybuje okolo 750 až 2000 miligramov denne.

Na začiatku liečby je väčšinou dávka nižšia a počas liečby ju lekár zvyšuje. Liečba je vždy dlhodobá. Liek sa odporúča užívať s jedlom alebo po jedle.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Convulex môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek má nežiaduce účinky najmä na tráviaci trakt, a preto pri jeho užívaní sa môže vyskytnúť nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo naopak nadmerná chuť do jedla. Tieto príznaky sa objavujú zväčša na začiatku liečby.

Vzácnejšie boli popisované prípady závažného poškodenia pečene a pankreasu (zápaly pečene a akútne zápaly pankreasu) a rôzne zmeny v krvnom obraze (napríklad pokles počtu krvných doštičiek). U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú žltačku, ochorenie pečeneťažký zápal pečenehepatálnu porfýriu alebo genetický problém spôsobujúci poruchu mitochondrií (napr. Alpersov-Huttenlocherov syndróm).

Okrem toho liek nie je určený pre tehotné ženy, pretože môže spôsobiť vrodené vývojové chyby u detí.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button