Cellcept

CellceptCellcept je liek, ktorý sa neužíva v bežnej medicíne, pretože tlmí imunitný systém. Patrí do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou látkou je kyselina mykofenolová.

Princíp lieku Cellcept


Tento liek patrí medzi tzv. imunosupresíva a jeho účinná látka účinkuje na molekulárnej úrovni a tlmí funkciu bunkovej aj nebunkovej imunity.

Zlúčenina blokuje aktiváciu T-lymfocytov a množenie B-lymfocytov a tiež tvorbu niektorých zlúčenín dôležitých pre funkciu imunity ako sú lymfokíny a interferón.

Využitie

Cellcept má veľmi úzke využitie, väčšinou sa podáva pacientom po transplantáciách ako prevencia akútnej rejekcie štepu. To preložené do slovenčiny znamená, že má tlmiť imunitný systém príjemcu, aby nepoškodil transplantovaný orgán.

Používa sa najmä po transplantácii obličiek, srdca alebo pečene, a to spolu s inými liekmi, ako sú cyklosporín a kortikosteroidy.

Podávanie

Cellcept sa vyrába v podobe tabliet o sile 250 a 500 miligramov, ale aj v podobe vodného roztoku na podanie ako intravenózna infúzia.

Liek smú predpisovať iba lekári dobre oboznámení s problematikou transplantácie.

Dávkovanie je prísne individuálne a záleží na koncentrácii účinnej látky v krvi, ktorá sa opakovane stanovuje. Príliš nízka dávka môže spôsobiť poškodenie transplantovaného orgánu imunitným systémom a príliš vysoká dávka môže pacienta ohroziť vedľajšími účinkami.

Užívať liek bez vedomia lekára, či v iných ako ním predpísaných dávkach je extrémne nebezpečné.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Cellcept môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže mať celý rad nežiaducich účinkov, ktorých riziko rastie pri prekročení bezpečnej koncentrácie preparátu v krvi.

Existuje riziko poškodenia tkaniva obličiek s možnosťou rozvoja akútneho alebo chronického zlyhávania obličiek. Podobne ako u iných imunosupresív, aj tu je zvýšené riziko vzniku infekcií a nádorových ochorení vplyvom oslabenej imunity.

Liek môže poškodiť kostnú dreň a spôsobiť poruchy tvorby červených a bielych krviniek a krvných doštičiek (vznik anémie, nedostatku bielych krviniek a krvných doštičiek).

Ďalšie možné nežiaduce prejavy zahŕňajú tráviace ťažkosti, psychické poruchy (hlavne nespavosť, zmeny nálad, stavy zmätenosti), pískanie v ušiach, vznik vysokého tlaku, bolesti kĺbov, zvýšenie pečeňových testov, vyrážky, svrbenie kože a mnohé ďalšie.

Liek sa nesmie užívať u dojčiacich matkách.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button