Bestin

BestinBestin je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu Ménierovej choroby. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou látkou je betahistín.


Princíp lieku Bestin

Betahistín má vplyv na drobné cievy vo vnútornom uchu tým zlepšuje prietok krvi vo vnútornom uchu, kde sa nachádza ústrojenstvo sluchu a rovnováhy a pohybu. Uvoľnenie svaloviny týchto ciev zlepší prietok krvi a prekrvenie vnútorného ucha.

Využitie

Bestin sa používa na liečbu Ménierovej choroby, ktorá je charakterizovaná príznakmi ako sú závraty s nevoľnosťou a zracaním, postupná strata sluchu a tinnitus (zvonenie v ušiach).

Meniérova choroba je zaujímavé ochorenie vnútorného ucha, ktoré svojho nositeľa síce neohrozuje na živote, ale značne mu vadí a zhoršuje kvalitu života. V prípade, že pacient má príznaky tejto choroby, mal by navštíviť lekára a určite by nemal podceniť liečbu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Bestin sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa zriedi s vodou a následne vypije.

Odporúčaná dávka pre dospelých je 24 – 48 mg počas dňa. To znamená, že trikrát denne 1 – 2 dávky dávkovacej pumpy v 1 pohári vody, 1 dávka zodpovedá 0,8 ml roztoku. Denná dávka by nemala prekročiť 6 dávok (48 mg).

Liek sa odporúča užívať s jedlom alebo po jedle a vždy zmiešať spolu s vodou (aspoň 100 ml).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Bestin môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nežiaduce účinky tohto lieku sú výnimočné, ba aj nezávažné. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, ale aj tráviace ťažkosti ako sú nevoľnosť, vracanie alebo hnačka. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik vzácnej alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť svrbenie kože, žihľavka, ale aj kožná vyrážka.

Tento iek nesmú užívať pacienti, ktorí majú nádor drene nadobličiek nazývaný ako feochromocytóm. Okrem toho tento liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov, ale ani pre ženy počas tehotenstva či dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.