Baclofen

Baclofen Baclofen (Baclofen-Polpharma) je liek, ktorý sa predpisuje pri niektorých neurologických ochoreniach. Účinnou zložkou preparátu je rovnomenná zlúčenina baklofén.

Princíp


Liečivo pôsobí na centrálny nervový systém a pomáha uvoľňovať sťahy a napätie kostrového svalstva.

Odborne tento efekt označujeme ako myorelaxačný.

Využitie

Liek má hlavné využitie v neurológii pri dlhodobej liečbe príznakov celého množstva rozličných ochorení, u ktorých sa objavuje nadmerná svalová stuhnutosť a zvýšené napätie svalov.

Môže ísť napríklad o stavy po mozgových príhodách, niektoré formy roztrúsenej sklerózy, ochorenia miechy a ďalšie.

Podávanie

Baclofen je vyrábaný v podobe kapsúl o sile 10 a 25 miligramov. O indikáciu a presnom dávkovaní musí rozhodnúť lekár, bez jeho vedomia by nemal liek byť vôbec užívať.

Bežná úvodná dávka pre dospelého človeka je 5 miligramov liečiva 3x denne a táto dávka sa pomaly zvyšuje až na priemernú dennú dávku 60 miligramov.

Nasadenie príliš vysoké dávky hneď na začiatku liečby výrazne zvyšuje riziko nežiaducich účinkov.

Nevýhody

Môže ovplyvniť centrálny nervový systém, čo sa prejaví celkovou únavou, ospalosťou, bolesťami hlavy a znížením pozornosti.

Nadmerné uvoľnenie svaloviny tráviaceho traktu môže spomaliť priechod tráveniny a vyvolať nechutenstvo, nevoľnosť a zápchu.

U niektorých užívateľov sa objavilo nadmerné potenie, príliš silný pokles krvného tlaku a brnenie končatín. Relatívne zriedkavo boli po užití lieku popisované aj alergické reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/baclofen

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button