Alphagan

AlphaganAlphagan je liek, ktorý sa používa v oftalmológii na liečbu zeleného zákalu. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou zložkou je brimonidín.

Princíp lieku Alphagan


Brimonidín dokáže znížiť vnútroočný tlak vďaka utlmeniu tvorby vnútroočnej tekutiny vo vráskovcovom teliesku oka.

Využitie

Alphagan sa používa u pacientov s niektorými formami zeleného zákalu, u ktorých chceme dosiahnuť zníženie vnútroočného tlaku. Liek sa môže užívať samostatne alebo v kombinácii s inými preparátmi.

Zelený zákal je pomerne časté očné ochorenie. Môže viesť k postupnému zhoršovaniu zrakubolestiamaj závažnému poškodeniu zrakového nervu.

Medzi príznaky patrí zvracanie, červené očioslepnutie mihanie pred očami, no niekedy choroba môže prebiehať relatívne bezpríznakovo.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Alphagan sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka u dospelého človeka je jedna kvapka do postihnutého oka dvakrát denne (ideálne 1 kvapka ráno a 1 kvapka večer).

Hneď po vkvapnutí pacient zavrie oko a zatlačí končekom prsta do oblasti vnútorného očného kútika zavretého oka (blízko nosa) po dobu 1 minúty.

Týmto sa zníži vstrebávanie brimonidínu do tela.

Pacient by nemal používať očné kvapky, pokiaľ má nasadené kontaktné šošovky. Po použití očných kvapiek musí počkať aspoň 15 minút a až potom si môže nasadiť kontaktné šošovky. Je známe, že liek odfarbuje tieto mäkké kontaktné šošovky.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže podráždiť oko, no popisované sú aj zápaly spojiviek a rozmazané videnie.

Účinná látka po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí vyvolať celkové príznaky ako sú bolesti hlavy, ospalosť, sucho v ústach a tráviace ťažkosti.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky môže byť začervenanie oka, ale aj svrbiaca vyrážka kože či žihľavka.

Neodporúča sa užívať pacientom mladším ako 18 rokov a nesmú ho užívať deti s vekom do 2 rokov. Liek obsahuje benzalkóniumchlorid, ktorý môže spôsobiť podráždenie oka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button