Adonep

AdonepAdonep je liek využívaný v terapii Alzheimerovej choroby a patrí do skupiny tzv. inhibítorov acetylcholínesterázy. Jeho účinnou látkou je zlúčenina donepezil.

Adonep a jeho princíp


Donepezil dokáže zablokovať enzým acetylcholínesterázu, ktorý rozkladá zlúčeninu acetylcholín.

Acetylcholín patrí medzi neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Blokovanie acetylcholínesterázy vedie k zvýšeniu množstva acetylcholínu v mozgovom tkanive, čo má mať efekt proti prejavom Alzheimerovej choroby.

Využitie

Adonep sa využíva na liečbu príznakov demencie u ľudí s diagnózou stredne ťažkých a ťažkých foriem Alzheimerovej demencie.

Príznaky zahŕňajú zhoršenie alebo stratu pamäte, zmätenosť a zmeny v spôsobe správania. Následkom toho osoby postihnuté Alzheimerovou chorobou čím ďalej, tým ťažšie vykonávajú bežné, každodenné činnosti.

Od preparátu nemožno samozrejme očakávať zázraky, ale podľa všetkého dokáže o niečo spomaliť a zmierniť priebeh choroby.

Podávanie

Preparát sa má používať iba podľa odporúčania lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 a 10 miligramov. Liečba sa začína dávkou 5 mg/deň (dávkovanie 1x denne).

Dávku 5 mg/deň treba udržiavať minimálne počas jedného mesiaca s cieľom zhodnotiť klinické odpovede na liečbu čo najskôr a aby sa dosiahli stabilné koncentrácie účinnej látky. Následne možno zvýšiť dávku na 10 mg/deň (dávkovanie 1x denne). Maximálna odporúčaná denná dávka je 10 mg.

Tablety sa užívajú večer, tesne pred spaním, nezávisle od jedla a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Tehotné ženy by mali užívať liek iba v nevyhnutných prípadoch. Dojčiace ženy, ktoré užívajú liek by mali prestať dojčiť. Okrem klasických tabliet sú vyrábané aj tablety rozpustné v ústach.

Nevýhody

Nežiaduce účinky nebývajú závažné, najčastejšie boli popisované tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, nechutenstvo, zvracanie a hnačky.

Ak si pacient všimne niektorí z týchto závažných vedľajších účinkov, ihneď to musí povedať lekárovi.

Medzi závažné vedľajšie účinky patrí: poškodenie pečene (napr. zápal pečene), žalúdočné alebo dvanástnikové vredy, krvácanie do žalúdka alebo čriev, epileptické záchvaty alebo kŕče, horúčka so svalovou stuhnutosťou, potením alebo zmeneným duševným stavom (porucha nazývaná „neuroleptický malígny syndróm“), svalová slabosť, citlivosť alebo bolesť, najmä ak sa vyskytujú súčasne, pocit choroby, vysoká teplota alebo tmavý moč.

Tieto účinky môžu byť zapríčinené nezvyčajným rozkladom svalov, ktorý môže ohroziť život a môže viesť k problémom s obličkami (rabdomyolýza).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button