Adcirca

AdcircaAdcirca je liek, ktorý sa používa na liečbu pľúcnej hypertenzie. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou zložkou je tadalafil.

Princíp lieku Adcirca


Zlúčenina tadalafil patrí medzi tzv. inhibítory enzýmu známeho ako fosfodiesteráza typu 5.

Zjednodušene povedané dokáže inhibícia tohto enzýmu v organizme zvýšiť účinok oxidu dusnatého (NO), ktorý je okrem iného dôležitý v mechanizme na rozširovanie ciev a vznik erekcie.

Využitie

Liek Adcirca je určený pre pacientov, ktorí trpia určitými formami pľúcnej hypertenzie.

Toto nebezpečné ochorenie je spojené so zvýšením krvného tlaku v pľúcnom riečisku a pri neliečenej pľúcnej hypertenzii dochádza postupne k rozvoju srdcového zlyhania.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Adcirca sa vyrába v podobe tabliet o sile 20 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka sú 2 tablety užité 1x denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov a môže byť potenciálne nebezpečný pri kombinácii s inými liekmi, čo je ďalší dôvod, prečo je jeho podávanie viazané na skúsených kardiológov zaoberajúce sa problematikou pľúcnej hypertenzie.

Inhibítory fosfodiesterázy typu 5 zvyšujú v organizme účinok NO, čo môže vyvolať nadmerné rozširovanie ciev a príznaky ako je sčervenanie tváre, slabosť, pokles krvného tlakubolesti hlavyzávraty a ďalšie.

Liek môže byť veľmi nebezpečný u kardiakov, ktorí súčasne užívajú nitráty, pretože sa liekový efekt môže zosilniť a spôsobiť veľmi závažný pokles krvného tlaku s poruchou vedomia.

Z uvedených dôvodov by liek nemali užívať pacienti s ischemickou chorobou srdca a pacienti majúci mŕtvicu, resp. infarkt.

Adcirca obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button