Vyliec.sk > Liek > ACC

ACC

ACCACC je liek, ktorý sa používa na liečbu infekcií dýchacích ciest. Patrí do skupiny expektoranciá, mukolytiká a jeho účinnou zložkou je acetylcysteín.


Princíp lieku ACC

Liečivo acetylcysteín rozpúšťa všetky zložky, ktoré spôsobujú väzkosť hlienu. Podporuje tým vykašliavanie a tlmí dráždivý kašeľ. Ďalej je tu pozitívny vplyv na riasinky dýchacích ciest, ktoré sú stimulované k pohybu a to umožní lepšie posúvanie hlienu smerom z pľúc. Acetylcysteín pôsobí tiež antioxidačne, a tým podporuje ochranné mechanizmy organizmu.

Využitie

ACC sa užíva na liečbu všetkých ochorení dýchacích ciest, ktoré sú sprevádzané intenzívnou tvorbou hustého väzkého hlienu. Medzi tieto ochorenia patrí chrípkazápal priedušnice, akútna i chronická bronchitída (zápal priedušiek), bronchiektázia (rozšírenie priedušiek), priedušková astma, bronchiolitída (zápal priedušničiek), cystická fibróza (vrodená porucha skvapalňovania hlienov).

Liek sa ďalej môže užívať na liečbu zápalu hrtana, akútnej a chronickej sinusitídy (zápal prínosových dutín) a seróznej a exudatívnej otitídy (zápal stredného ucha). Taktiež sa používa pri predoperačných a pooperačných stavoch spojených so zvýšenou tvorbou väzkého hlienu v dýchacích cestách.

Podávanie

Vyrába sa v celom množstve rozličných foriem, a to v podobe tabliet, šumivých tabliet (rozpúšťajú sa vo vode), sirupu, horúceho nápoja, prášku, ktorý sa nasype na jazyk, želatínových kapsúl, ale aj v podobe roztoku – injekcie. Presné dávkovanie závisí na forme lieku, pre ktorú sa rozhodneme. Liek existuje osobitne aj pre deti.

Všetky formy lieku sú dostupné bez lekárskeho predpisu, okrem roztoku – injekcie.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má minimum nežiaducich účinkov, nemal by sa však podávať večer, pretože rozpustenie hlienov vyvolá vlhký kašeľ, ktorý by chorého v noci zbytočne vysiloval a obťažoval. Taktiež závažnosť vedľajších účinkov závisí aj na forme lieku, no najviac je to ACC v podobe vodného roztoku – injekcie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Niektoré formy toho lieku obsahujú mliečny cukor – laktózu, a stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.