Abseamed

Abseamed Abseamed je liek, ktorý má využitie u pacientov s pokročilým ochorením obličiek. Účinnou zložkou je zlúčenina epoetín alfa.

Princíp


Epoetín alfa obsiahnutý v prípravku je analóg ľudského erytropoetínu vyrábaný synteticky pomocou DNA rekombinantnej technológie.

Erytropoetín je hormón tvorený v ľudskom tele tkanív obličiek a je dôležitý pre tvorbu červených krviniek v kostnej dreni.

U chorých s chronickými chorobami obličiek hladina erytropoetínu klesá, čo vedie k chudokrvnosti.

Využitie

Abseamed sa podáva pacientom s pokročilými formami chronického zlyhania obličiek (vrátane chorých na dialýze), ktorí trpia chudokrvnosťou v dôsledku nedostatočnej produkcie erytropoetínu obličkami.

Liek môže byť za určitej situácie využitý aj v znížení dôsledkov útlmu krvotvorby v kostnej dreni pri chemoterapii niektorých nádorov a v niektorých ďalších menej bežných indikáciách.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na intravenóznu alebo podkožnú aplikáciu.

Existuje viacero rozličných variantov lieku, ktoré sa líšia obsahom erytropoetínu (obsah je udávaný v medzinárodných jednotkách – IU).

V období podávania sa kontrolujú hodnoty hemoglobínu a podľa nich sa hodnotí efekt liečby, frekvencia aplikácií a dávky lieku. O podaní a konkrétnom dávkovaní by mal prirodzene vždy rozhodovať skúsený lekár.

Nevýhody

Abseamed môže mať vážne vedľajšie účinky v zmysle zvýšeného výskytu kardiovaskulárnych komplikácií vrátane vyššieho rizika epizód vysokého tlaku, infarktu myokardu, mozgových mŕtvic a hlbokých žilových trombóz.

Okrem toho sa môžu objaviť bolesti hlavy, slabosť, únava, motanie hlavy a alergické reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/abseamed

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button