Žltá zimnica
Žltá zimnica je nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré môže prebiehať pod obrazom hemoragickej (krvácavej) horúčky.
Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Žltá zimnica a jej príčiny
Príčinou je infekcia vírusom žltej horúčky, ktorý sa vcelku bežne vyskytuje v tropickej a subtropickej Afrike a Strednej a Južnej Amerike.
Prenášačom sú niektoré moskyty/komáre (typicky moskyt Aedes aegypti), človeka nakazí pri saní jeho krvi.
Vírus sa množí v bunkách tela, ktoré poškodzuje, vrátane pečeňových buniek a niektorých typoch bielych krviniek.
Prejavy
Ochorenie sa prejaví niekoľko dní po nákaze. Obvykle príznaky zahŕňajú horúčku, zimnica, triašku, únavu, bolesti hlavy, bolesti svalov a bolesti kĺbov.
U niektorých ľudí dôjde postupne k zlepšeniu, avšak u menšiny prípadov sa môžu ťažkosti zhoršiť a prejsť do obrazu krvácavej horúčky s krvácaním do kože (modriny), krvácaním do tráviaceho traktu (zvracanie krvi a krv v stolici) a so zlyhaním pečene.
Závažnejší priebeh môže vyústiť do obrazu orgánového zlyhávania a chorý môže aj zomrieť.
Diagnostika
Na diagnózu možno pomýšľať u človeka, ktorý sa zdržiaval v oblasti s pozorovaným výskytom ochorenia.
Diagnózu možno potvrdiť izoláciou a kultiváciou vírusu zo vzorky krvi alebo imunogenetickým vyšetrením s nálezom vírusovej nukleovej kyseliny.
Prevencia
Prevencia ochorenia je možná pomocou cestovateľského očkovania, ktoré sa vykonáva pri plánovanej ceste do štátu, kde je výskyt žltej zimnice potvrdený.
Okrem očkovanie je dôležitá ochrana pred bodnutím moskytom (napr. používanie moskytiér), frekvencia výskytu moskytov sa reguluje napríklad vysúšaním bažín, v ktorých sa moskyty/komáre množia.
Liečba
Neexistujú účinné antivirotiká proti vírusu žltej zimnice, preto je liečba skôr symptomatická a spočíva v udržiavaní základných životných funkcií, hydratácia a tlmení horúčky pomocou antipyretík.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zluta-zimnice
Použité zdroje: základné zdroje textu