Rasmussenova encefalitída

Rasmussenova encefalitídaRasmussenova encefalitída je chronické zápalové neurologické ochorenie mozgu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v detskom veku a spôsobuje pomerne závažné príznaky. Choroba je našťastie veľmi vzácna.

Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Rasmussenova encefalitída a jej príčiny


Presná príčina vzniku choroby nie je známa, histologické vyšetrenie mozgu chorých preukázalo, že v mozgu dochádza k zápalovým zmenám s výrazne zvýšeným počtom lymfocytov (typ bielych krviniek) v mozgovom tkanive.

Príčina zápalu nie je jasná, postihnutá býva typicky len jedna polovica mozgu a predpokladá sa autoimunitný pôvod ochorenia.

Najčastejšie postihnutými sú deti predškolského a skorého školského veku. 

Prejavy

Rasmussenova encefalitída  sa prejavuje jednostrannými neurologickými poruchami, ktoré postihujú polovicu tela.

Dominuje svalová slabosťochrnutie svalov, poruchy citlivosti a poruchy zraku.

Okrem toho sa objavujú opakované epileptické záchvaty a poruchy mentálnych funkcií (poruchy učenia).

Akútna fáza ochorenia so zhoršením príznakov trvá niekoľko mesiacov, potom dochádza k jej zmierneniu. U množstva ľudí však zostáva trvalé poškodenie mozgu s doživotnými následkami vrátane demencie

Diagnostika

Diagnózu stanovuje neurológ, základom sú klinické príznaky, EEG záznam svedčiaci pre epilepsiu a vyšetrenie zobrazovacou metódou ako je magnetická rezonancia (CT vyšetrenie sa v detskom veku moc nevykonáva pre značnú radiačnú záťaž), ktorá ukáže nesúmerné zmenšenie postihnutej časti mozgu.

Liečba

Preukázané ochorenie je zvyčajne liečené v špecializovanom neurologickom centre. V akútnej fáze je liečba zameraná na zníženie zápalu.

Rovnako ako u iných zápalových ochorení môžu byť použité steroidy, a to buď krátkodobo pri vysokých dávkach, alebo dlhodobo pri nízkych dávkach.

Základom terapie sú niektoré imunosupresíva ako sú napríklad kortikoidy. Ku kontrole a prevencii záchvatov sa môžu podávať antiepileptiká a niekedy sa dokonca vykonávajú určité neurochirurgické zákroky.

Po skončení akútnej fázy choroby je potrebná dlhodobá rehabilitácia na minimalizovanie dôsledkov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rasmussenova-encefalitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Back to top button