Vyliec.sk > Choroby > Rasmussenova encefalitída

Rasmussenova encefalitída

Rasmussenova encefalitídaRasmussenova encefalitída je chronické zápalové neurologické ochorenie mozgu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v detskom veku a spôsobuje pomerne závažné príznaky. Choroba je našťastie veľmi vzácna.

Aké sú presne príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Rasmussenova encefalitída a jej príčiny


Presná príčina vzniku choroby nie je známa, histologické vyšetrenie mozgu chorých preukázalo, že v mozgu dochádza k zápalovým zmenám s výrazne zvýšeným počtom lymfocytov (typ bielych krviniek) v mozgovom tkanive.

Príčina zápalu nie je jasná, postihnutá býva typicky len jedna polovica mozgu a predpokladá sa autoimunitný pôvod ochorenia. Najčastejšie postihnutými sú deti predškolského a skorého školského veku. 

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Rasmussenova encefalitída  sa prejavuje jednostrannými neurologickými poruchami, ktoré postihujú polovicu tela. Dominuje svalová slabosťochrnutie svalov, poruchy citlivosti a poruchy zraku.

Okrem toho sa objavujú opakované epileptické záchvaty a poruchy mentálnych funkcií (poruchy učenia). Akútna fáza ochorenia so zhoršením príznakov trvá niekoľko mesiacov, potom dochádza k jej zmierneniu. U množstva ľudí však zostáva trvalé poškodenie mozgu s doživotnými následkami vrátane demencie

Diagnostika

Diagnózu stanovuje neurológ, základom sú klinické príznaky, EEG záznam svedčiaci pre epilepsiu a vyšetrenie zobrazovacou metódou ako je magnetická rezonancia (CT vyšetrenie sa v detskom veku moc nevykonáva pre značnú radiačnú záťaž), ktorá ukáže nesúmerné zmenšenie postihnutej časti mozgu.

Liečba

Preukázané ochorenie je zvyčajne liečené v špecializovanom neurologickom centre. V akútnej fáze je liečba zameraná na zníženie zápalu. Rovnako ako u iných zápalových ochorení môžu byť použité steroidy, a to buď krátkodobo pri vysokých dávkach, alebo dlhodobo pri nízkych dávkach.

Základom terapie sú niektoré imunosupresíva ako sú napríklad kortikoidy. Ku kontrole a prevencii záchvatov sa môžu podávať antiepileptiká a niekedy sa dokonca vykonávajú určité neurochirurgické zákroky. Po skončení akútnej fázy choroby je potrebná dlhodobá rehabilitácia na minimalizovanie dôsledkov.

Rasmussenova encefalitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu