Pottova choroba

Pottova chorobaS termínom Pottova choroba ste sa zrejme nestretli, ale napriek tomu možno túto chorobu poznáte z televíznych obrazoviek z jedného známeho westernu. Ak vás to začalo zaujímať, potom čítajte ďalej.

Aké sú príčiny tohto nezvyčajného ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Pottovej choroby


Pottova choroba je v podstate jedna z foriem kostnej tuberkulózy. V bežnom živote sa s ňou na SR už prakticky nestretneme.

Ako si môžete prečítať v príslušnom článku, tuberkulóza je infekčné ochorenie spôsobené odolnými baktériami zo skupiny mykobaktérií. Vyššie riziko vzniku choroby je u podvyživených ľudí a u jedincov s poruchami imunity.

Tuberkulóza sa síce väčšine z nás javí ako pľúcne ochorenie, v skutočnosti však môže napadnúť prakticky všetky tkanivá. Pri Pottovej chorobe dochádza k postihnutiu stavcov.

Prejavy

Najčastejšie je tuberkulóznym procesom postihnutá hrudná chrbtica okolo ktorej môžu vznikať tuberkulózne abscesy.

Ľudia trpia nepríjemnou bolesťou chrbta a ďalšie komplikácie sa objavia v situácii, kedy v stavcoch vzniknú patologické zlomeniny alebo ak sa stavce zápalom prakticky rozpustia.

V takejto situácii môže byť poškodená miecha, čo je nasledované poruchami hybnosti a citlivosti trupu a dolných končatín.

Ak sa Pottova choroba v pokročilom štádiu nelieči, tak postupom času ochrnú pacienti na obe nohy.

Ak poznáte známy western „Vtedy na západe“ s úžasnou hudbou od Ennia Morriconeho, potom si iste pamätáte postavu bohatého pána Mortona , ktorý šéfuje bande zloduchov a navyše je v priebehu filmu stále viac paralyzovaný Pottovou chorôb.

Diagnostika

Poškodenie stavcov možno niekedy odhaliť pomocou röntgenu, ale lepšie je vykonanie CT vyšetrenia alebo magnetickej rezonancie daného úseku chrbtice.

U chorého bude pozitívny kožný tuberkulínový test a tzv. Quantiferon test.

Liečba

Základom terapie je podávanie kombinácie antituberkulotík, čo sú lieky schopné zabíjať mykobaktérie. Liečba je dlhodobá, často trvá niekoľko mesiacov.

Okrem toho je nutné zabrániť kolapsu stavcov pomocou rôznych stabilizačných nástavcov a golierov, v niektorých prípadoch môžu byť potrebné chirurgické zákroky s cieľom odstrániť odumreté tkanivo, vypustiť abscesy a zabrániť poškodeniu miechy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pottova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button