Petit mal (absencia)

Petit malZáchvat typu petit mal je historickým označením pre subtyp epileptického záchvatu, ktorý moderná medicína označuje ako tzv. absenciu. V tomto článku si povieme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto záchvatu.

Petit mal a jeho príčiny


Príčina je podobne ako u iných epileptických záchvatov nenormálna elektrická aktivita niektorých mozgových buniek (neurónov), ktorá sa začne šíriť po mozgu a spôsobí príznaky záchvatu.

Táto nenormálna aktivita nemusí mať jasnú príčinu alebo je spojená rôznymi ochoreniami mozgu.

Okrem určitého predpokladu sa väčšinou vyskytuje nejaký spúšťací faktor (iniciátor), ktorý vznik záchvatu zaháji (nedostatok spánku, alkohol, blikajúce svetlo a pod.). Viac o príčinách nájdete v článku o epilepsii.

Prejavy

Petit mal (absencia) vyzerá oveľa menej dramaticky ako tzv. grand mal a najmä u detí môžu byť opakované záchvaty mnohokrát určitú dobu neodhalené.

Základom absencie je krátkodobá porucha vedomia, ktorá môže a nemusí byť spojená so stratou svalovej sily. Pri absencii môže daný jedinec na krátku chvíľu prestať s vykonávanou aktivitou, prestane komunikovať a môže sa zdať, že hľadí do diaľky.

Oči nie sú zaostrené na konkrétny cieľ a niekedy môže dôjsť k otočeniu očných buliev do strany.

Záchvat trvá zvyčajne maximálne desiatky sekúnd, ale môže sa opakovať aj viackrát denne. Formy absencie s poklesom svalovej sily môžu spôsobiť vypadnutie predmetu z ruky alebo dokonca pád na zem a niektoré formy petit mal záchvatu môžu vyvolať nevedomé automatické pohyby.

Klasické kŕče nebývajú prítomné, tie sú typické pre záchvat grand mal *.

* Je však nutné si uvedomiť, že podobné javy nemožno „škatuľkovať“ a vždy existujú určité epileptické záchvaty, ktoré svojimi prejavmi ležia niekde medzi grand mal a petit mal.

Diagnostika

Diagnózu na základe vyšetrenia a prevedenia EEG stanovuje neurológ.

K vylúčeniu organických ochorení mozgu sa zvyčajne uskutočňuje CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Liečba

Pri potvrdení absencie je dotyčný človek liečený a sledovaný neurológom, zvyčajne užíva niektoré antiepileptiká.

Problematika je to už značne zložitá, preto len uveďme, že na liečbu absencie sa hodia iba určitá antiepileptiká a niektoré iné by mohli ublížiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/petit-mal

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button