Grand mal

grand malZáchvat grand mal je skôr už historické označenie jedného z typov epileptického záchvatu. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tohto záchvatu sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Príčiny Grand mal

Príčinou je nenormálna elektrická aktivita niektorých mozgových buniek (neurónov), ktorá sa začne šíriť po mozgu a spôsobí príznaky záchvatu.

Táto nenormálna aktivita nemusí mať jasnú príčinu, alebo je spojená s rôznymi ochoreniami mozgu.

Okrem určitého predpokladu sa väčšinou vyskytuje nejaký spúšťací faktor, ktorý vznik záchvatu začne (nedostatok spánku, alkohol, blikajúce svetlo, a pod.). Viac o príčinách nájdete v článku o epilepsii.

Prejavy

Grand mal záchvat sa tiež označuje ako veľký epileptický záchvat čiže záchvat tonickoklonický. Záchvat má dve časti. Prvá je tzv. tonická fáza, pri ktorej dôjde k bezvedomiu s pádom a nadmerným sťahom svalstva.

Končatiny sa v tejto fáze natiahnu a postihnutý človek môže v tejto chvíli vykríknuť. Tonická fáza záchvatu trvá len niekoľko sekúnd a následne vzniká klonická fázy s kŕčmi.

Klonická fáza môže vyzerať veľmi dramaticky, postihnutý jedinec máva pevne zaťaté zuby a pomerne často sa pomočí.

Na obe fázy záchvatu zvyčajne trvá porucha pamäti a po skončení záchvatu postihnutý často zaspáva.

Diagnostika

Pacienta s podozrením na prebiehajúci záchvat by mal vyšetriť neurológ, súčasťou vyšetrenia je vhodné vylúčenie závažnejších príčin vzniku epileptického záchvatu (krvné odbery na vylúčenie rozvratu vnútorného prostredia, CT vyšetrenie mozgu k vylúčeniu akútnych ochorení mozgu) a s odstupom vyšetrenie EEG, kde môžu byť nájdené určité zmeny charakteristické pre epilepsiu.

Liečba

V akútnej fáze je hlavne nutné odstrániť predmety v okolí dotyčného, aby sa neporanil, inak nie je možné skoro nič robiť.

Hlavné je nesnažiť sa o násilné otvorenie úst, môže dôjsť k prudkému zahryznutiu a ťažkému poraneniu prstov záchrancu.

Ak je to možné, vhodné je podanie injekčného benzodiazepínu, ktorý môže dotyčného upokojiť. Pri potvrdení diagnózy epilepsie sú chorí sledovaní neurológom a liečení pravidelnou dávkou antiepileptík.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/grand-mal

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button