Úvod / Choroby / Nokardióza

Nokardióza

nokardiózaNokardióza je infekčná choroba postihujúca buď pľúca (pulmonárna nokardióza) alebo celé telo (systemická nokardióza). Infekciu spôsobuje baktéria rodu Nocardia, najčastejšie Nocardia asteroides alebo Nocardia brasiliensis.

Častejší výskyt je u mužov, najmä ak majú oslabený imunitný systém. U pacientov s infekciou mozgu presahuje mortalita 80 percent, u ostatných foriem je mortalita 50 percent, i pri primeranej terapii.

Je to jedna z chorôb, ktorej sa hovorí "veľký imitátor".

Príčiny nokardiózy:


Príčinou ochorenia sú baktérie známe ako nokardiami, je ich viac podtypov a vyskytujú sa prakticky celosvetovo. Nokardiami sa môžu šíriť vzduchom, niekedy sú vdýchnuté s prachom alebo inými drobnými čiastočkami unášanými vetrom.

Okrem toho žijú nokardiami bežne v ústnej dutine u množstva ľudí a pritom žiadne ťažkosti nespôsobujú. Nokardiózám totiž obvykle zabráni imunitný systém, a preto sa infekcie objavujú najmä u ľudí s oslabenou imunitou.

Príznaky:

Najčastejším prejavom nokardiovej infekcie je ťažko prebiehajúcej zápal pľúc s kašľom, dýchavičnosťou a vysokými teplotami.

Veľmi nebezpečná je aj forma napadajúce mozog, pri ktorej sa objavujú bolesti hlavy a ďalšie známky zápalu mozgu. U niektorých ľudí dokonca vzniknú mozgovej abscesy.

Okrem pľúc a mozgu môže byť postihnuté aj srdce (endokarditída) a koža (zápal podobný streptokokovej ruži). U ľudí s veľmi oslabenou imunitou môže zápal postihnúť prakticky všetky tkanivá v tele za vzniku ťažkej sepsy.

Diagnostika nokardiózy:

Baktérie možno kultivovať zo získaných vzoriek telesných tekutín v mikrobiologickom laboratóriu, avšak kultivácia je u nich zložitejšia a navyše sa na túto infekciu väčšinou nemyslí. 

Liečba:

Základom liečby sú antibiotiká, terapia musí byť mnohokrát dlhodobá. Aj pri maximálnej terapii je však prognóza niektorých foriem nokardiózy (postihnutie mozgu, sepsa) veľmi zlá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *