LADA cukrovka
LADA cukrovka je označenie pre určitý charakteristický subtyp cukrovky 1. typu. Ako iste vieme, cukrovka 1. typu je autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku poškodenia buniek pankreasu tvoriacich inzulín. Nedostatok inzulínu spôsobí poruchu metabolizmu cukru glukózy, čo je dôležitý zdroj energie. Klasická cukrovka 1. typu vzniká u mladých ľudí pod 20 rokov veku.
LADA znamená skratku pre anglický termín late-onset autoimmune diabetes of adults, alebo latent autoimmune diabetes of adults.
Ako názov napovedá, je to autoimunitne podmienená cukrovka 1. typu, ktorá sa objavuje v abnormálne vysokom veku.
Príčiny LADA cukrovky
LADA cukrovka nemá známu príčinu rozvoja choroby. Podstatou je autoimunitný zápal, kedy imunita organizmu poškodí bunky pankreasu produkujúcich inzulín a nedostatok inzulínu vedie k vzniku cukrovky.
Vzhľadom k faktu, že LADA cukrovka vzniká u starších ľudí, môže byť nedostatok inzulínu ďalej zhoršujúci zlú odozvu tkanív na inzulín, čo je typické pre obéznych ľudí.
Prejavy
LADA cukrovka sa nijako zvlášť svojimi prejavmi nelíši od cukrovky (či už 1. typu alebo 2. typu) – nadmerný smäd, nadmerné močenie, nález cukru v moči, únava, slabosť, nevoľnosť, bolesti brucha, vracanie, a pod.
Diagnostika
Samotnú diagnózu cukrovky stanovíme podľa zvýšenej koncentrácie krvného cukru. Že ide o LADA a nie o cukrovku 2. typu je možné odlíšiť pozitívnym preukazom agresívnych autoprotilátok * v krvi a zníženou koncentráciou inzulínu ** v krvi.
Klasickí pacienti s cukrovkou 2. typu majú totiž pomerne dlho hladinu inzulínu normálnu, alebo dokonca skôr zvýšenú, pretože ich primárnym problémom je nedostatočná odozva tkanív k inzulínu.
* Autoprotilátky sú protilátky tvorené imunitným systémom, ktoré však poškodzujú tkanivá vlastného tela.
** Hladinu inzulínu v krvi väčšinou nestanovujeme priamo, ale odvodzujeme ju z koncentrácie tzv. C-peptidov, čo je vedľajší produkt tvorby inzulínu. Čím viac C-peptidu, tým viac inzulínu.
Liečba LADA cukrovky
Vzhľadom k veku dotyčného môže dôjsť k omylu, že sa jedná o diagnostikovanie cukrovky 2. typu a takémuto pacientovi sú väčšinou nasadené ako lieky tzv. perorálne antidiabetiká (PADy).
Tieto lieky síce rôznymi mechanizmami zlepšujú účinnosť inzulínu, ale nie sú schopné obnoviť stratenú produkciu inzulínu vplyvom autoimunitného zápalu.
Z toho dôvodu sprvu relatívne účinná liečba pomocou PADov pomerne rýchlo zlyháva a pacient musí užívať inzulín rovnako ako chorí s klasickou cukrovkou 1. typu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/lada-cukrovka
Použité zdroje: základné zdroje textu