Krivica
Krivica (odborne rachitída) je v Slovenskej republike už našťastie len historické ochorenia. Ide o ochorenie detského veku, ktoré sa typicky vyskytovalo vo vyspelých štátoch v ranne industriálnom období (Anglicko 19. storočia). Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika, prevencia a liečba krivice sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny krivice
Krivica je primárne spôsobená nedostatkom vitamínu D v detstve. Vitamín D napomáha správnej mineralizácii a tvorbe kostí, zlepšuje vstrebávanie vápnika v čreve.
U krivice sa kombinuje jeho nedostatok v potrave s nedostatkom slnečného žiarenia, ktoré potrebujeme na výrobu vitamínu D v našom organizme.
Poznámka: Existuje aj veľmi vzácna vrodená geneticky podmienená vada spojená s nedostatkom vitamínu D, to je však celosvetovo raritná príčina krivice.
Prejavy
Krivica kombinuje prejavy nedostatku vápnika v krvi a nekvalitnú mineralizáciu kostí. Kosti sú mäkké, ľahko sa deformujú, bývajú bolestivé a ľahko sa lámu.
Vznikajú poruchy rastu zubov, ktoré sa navyše ľahko kazia. Postihnuté deti sú nízkeho vzrastu, zvyčajne majú zdeformované nohy do „X“ a deformovaný hrudník.
Pomerne často sa kriví chrbtica a objavuje sa hrb. Majú problémy s chôdzou, trpievajú svalovou slabosťou, majú často kŕče.
Diagnostika
Okrem vyššie spomenutých klinických príznakov má význam röntgen kostí.
V krvných testoch možno zistiť nedostatok vitamínu D a tomu zodpovedajúce odchýlky v hladinách vápnika a fosfátov.
Prevencia a liečba
Základom je zabezpečenie dostatočného množstva vitamínu D a vápnika v potrave (a-alebo podávanie preparátov vitamínu D) a slnečné žiarenie (v rozumnej miere).
Už vzniknuté deformácie si často vyžiadajú ortopedické operačné zákroky na zmiernenie ich následkov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/krivice
Použité zdroje: základné zdroje textu